سیستم های بوستر پمپ

1- طراحی کنترل کننده و برنامه نویسی کنترلر داخلی درایوهای اشنایدر الکتریک سیستم بوستر پمپ

2- پارامتردهی و تنظیمات درایوها جهت کنترل بهینه مجموعه موتورهای سیستم بوستر پمپ

 
سیستم بوستر پمپ

رشد چشمگیر جمعیت و همچنین اقلیم گرم و خشک و خشکسالی های پی در پی کشور در سال های اخیر، سیستم های تامین، انتقال آب و آبرسانی را با چالش های جدی مواجه کرده است. در این شرایط تامین و ایجاد سطح قابل قبول از فشار آب در مناطق مختلف کشور اهمیت ویژه ای دارد. در حال حاضر استفاده از «پمپ» ها و «بوسترپمپ» ها، راه حلی برای رفع این چالش ها در نواحی مختلف شهری همچون ساختمان های طبقاتی، واحد های تجاری، شهرک های صنعتی و … هستند.

 

بوستر پمپ چیست؟

زمانی که یک پمپ معمولی قادر به تأمین دبی و فشار قابل قبولی نباشد؛ تنها راهکاری که باقی میماند استفاده از بوستر پمپ هاست. بوستر پمپ سیستمی متشکل از یک یا چندین پمپ می‌باشد که به صورت موازی، در کنار یکدیگر کار میکنند؛ این مجموعه با فیدبک سنسورهای فشار و کنترل دور ثابت یا متغیر موتورها سعی در تامین و کنترل دبی و هد مورد نیاز با کمترین میزان انرژی و بالاترین راندمان را دارند.

ساز و کار بوستر پمپ ها به گونه ای است که پمپ ها با توجه به میزان فشار مورد نیاز مجموعه وارد مدار میشوند. بعنوان مثال: زمانی که همه ی مصرف کننده ها در بخش های مختلف در حال استفاده از آب هستند؛ برای بوستر پمپ اوج مصرف تشخیص داده خواهد شد و تمامی پمپ ها را وارد مدار خواهد نمود و بالعکس در حالتی که آب مصرفی کاهش یابد؛ سیستم بوستر پمپ، پمپ های کمتری را وارد مدار خواهد نمود.

«بوستر پمپ» ها صرف نظر از نوع کاربری، تعداد پمپ ها، فشار کاری و … به دو دسته «دور ثابت» و «دور متغیر» تقسیم میشوند. بوستر پمپ های دورثابت در انواع مختلف تک پمپه، دو یا چند پمپه با جاکی پمپ یا بدون جاکی پمپ مورد استفاده قرار میگیرند.

قسمت های اصلی یک بوستر پمپ دور ثابت شامل شاسی اصلی، الکتروپمپ ها، کلکتور حرکتی، کلکتور مکش، تجهیزات کنترل فشار، ولو ها و تابلوی فرمان می‌باشد. البته لازم به ذکر است که میتوان با اضافه کردن چند سنسور فشار و برخی تجهیزات مانند PLC یا Drive، بوستر پمپ دور ثابت را به دور متغیر ارتقا داد.

عملکرد بوستر پمپ های دور ثابت به طور کلی به صورت صفر و یکی می‌باشد یعنی در زمانی که توسط پرشر سوییچ ها وضعیت حداقل فشار تشخیص داده شود؛ پمپ ها با تمام توان به صورت آنی وارد مدار شده و تا لحظه تأمین فشار مطلوب یعنی زمانی که پرشر سوییچ وضعیت حداکثر فشار را گزارش کند. مشغول به کار هستن و پس از آن خاموش می‌شوند و به همین ترتیب وارد مدار و از آن خارج میشوند.

بوستر پمپ های «دور متغیر» بر خلاف بوستر پمپ های دور ثابت که روشن و خاموش شدن الکتروپمپ ها به صورت لحظه ای و سخت صورت میگیرد؛ با استفاده از درایو، به صورت نرم روشن و خاموش شده و نوبتی وارد مدار و از آن خارج میشوند. یعنی با توجه به مقدار فشار آب مورد نیاز مجموعه، درایو با فرکانس مشخصی اقدام به تغذیه پمپ ها میکند. مدار فرمان بوستر پمپ های «دور متغیر» ساده تر از بوستر پمپ های دور ثابت می‌باشد زیرا تمام فرامین کنترلی توسط «درایو» صادر میشود. در مدار فرمان بوستر پمپ دور متغیر از سنسور فشار آنالوگ در کلکتور خروجی استفاده میشود و با ارسال میزان فشار به واحد کنترل کننده PLC یا Drive دستورات اعمالی آنالیز و صادر می‌شوند.

برخی از کمپانی های سازنده Drive اقدام به ساخت درایو هایی با قابلیت پشتیبانی «بوستر پمپ» نموده اند همچون:

                    1. ATV600 Schneider Electric

                    2. Ip5a LS

                    3. CP200 Delta

 

در این پروژه از درایو های ATV600 شرکت اشنایدر الکتریک برای کنترل مجموعه موتورهای سیستم بوستر پمپ استفاده ‘گردیده است.

که در این صورت دیگر نیازی به PLC نبوده و سنسور ها مستقیم به درایو وصل می‌شوند و پمپ ها و کنتاکتور های مورد نظر مستقیم از درایو فرمان میگیرند. شاخصه اصلی بوستر پمپ های دور متغیر، ثابت نگهداشتن فشار سیستم می‌باشد.

از مزایای بوستر پمپ های دور متغیر میتوان به:

  1. افزایش عمر مفید پمپ ها
  2. عدم نیاز به منبع دیافراگمی و جاکی پمپ
  3. کاهش هزینه های سرویس و نگهداری
  4. حذف اثر مخرب کاویتاسیون
  5. کاهش استهلاک کوپلینگ ها و قطعات متحرک سیستم و….اشاره نمود.

 

واحد پروژه – گروه صنعتی نوین کنترل

گروه صنعتی نوین کنترل ارائه دهنده مجموعه خدمات فنی و مهندسی در حوزه طراحی، ساخت و اجرای سیستم های کنترل، اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!