دستگاه های کاردینگ

1- بروزرسانی، طراحی کنترل کننده و برنامه نویسی PLC و HMI دستگاه های کاردینگ

2- طراحی، برنامه نویسی و راه اندازی سیستم مانیتورینگ سایتکت اسکادا (Citect SCADA) دستگاه های کاردینگ

2- نصب، راه اندازی و تنظیمات اینورترهای دستگاه جهت ارتقا کیفیت فتیله خروجی

3- طراحی، برنامه نویسی، پارامتردهی و ایجاد شبکه بین درایوهای دستگاه جهت سنکرون کردن موتورها و ارتقا عملکرد دستگاه های کاردینگ

 

دستگاه کاردینگ (قلب صنعت ریسندگی)

 

الیاف پس از مرحله حلاجی از طریق کانال های شوت فید به ماشین کاردینگ تغذیه می شود. به طور کلی کاردینگ وظیفه باز کردن، موازی کردن و مخلوط کردن الیاف، جدا کردن ناخالصی های همراه الیاف و در نهایت تولید رشته ای ممتد از الیاف به نام “فتیله” را بر عهده دارد.

 

ماشین کاردینگ خط ریسندگی الیاف بلند دارای سیلندر بزرگ و تعدادی غلطک های پوشش دار به نام های “ورکر” و “استریپر” که در اطراف سیلندر قرار گرفته اند، می باشد. در این ماشین الیاف در اثر تعامل بین سیلندر، ورکر و استریپر و رد و بدل شدن بین آنها باز، موازی و مخلوط می شود.

 

باز کردن و مخلوط کردن الیاف در ماشین کاردینگ از نوع تک لیف بوده که بهترین و موثرترین روش باز کردن و مخلوط کردن الیاف در صنعت ریسندگی می باشد. در انتهای ماشین کاردینگ، غلطک پوشش دار “دافر” الیاف باز و موازی شده را به صورت صفحه نازکی از الیاف به عرض ماشین به نام “تارعنکبوتی” در می آورد. تار عنکبوتی توسط سینی به سمت غلطک های کالندر هدایت می شود. شکل سینی به گونه است که در انتها تار عنکبوتی جمع شده به صورت فیتیله در می آید. در ادامه، فیتیله به قسمت کشش تغذیه شده و سپس توسط سیستم کویلر، به داخل “بانکه” برای انتقال به ماشین های بعدی ذخیره می شود.

 

 

سیستم مانیتورینگ سایتکت اسکادا (Citect SCADA)

 

SCADA مخفف”Supervisory Control and Data Acquisition” به معنی کنترل نظارتی، جمع آوری اطلاعات و داده ها است. نرم افزار مانیتورینگ سایتکت اسکادا (Citect SCADA) یکی از قدرتمند ترین ابزارهای موجود برای مانیتورینگ در صنایع، کارخانجات و خطوط تولید می باشد که در برخی از دستگاه های کاردینگ از سیستم مانیتورینگ سایتکت اسکادا شرکت اشنایدر الکتریک استفاده می کنند.

 

 

Citect SCADA انتخاب بسیاری از مشهورترین کمپانی های دنیا که به دنبال یک راه حل مقیاس پذیر، منعطف و قابل اعتماد هستند، می باشد. کمپانی های مطرح و تراز اول دنیا همچون BMW، General Motors، Pratt & Whitney  و …. از سیستم مانیتورینگ Citect SCADA در خطوط تولید خود بهره می برند در دستگاه های کاردینگ خطوط ریسندگی نیز از سیستم های مانیتورینگ سایتکت اسکادا جهت پایش سنسورها و کنترل دستگاه استفاده می گردد و گروه صنعتی نوین کنترل موفق به اجرای پروژه های متعددی در زمینه طراحی، برنامه نویسی و رفع اشکالات سیستم های مانیتورینگ سایتکت اسکادا شده است.

 

این نرم افزار در قالب یک بسته ی نرم افزاری اصلی به نام Citect SCADA و چندین نرم افزار جانبی با نام های Citect SCADA Historian، Citect Facility و Switch2Citect ارائه می گردد در مقاله نرم افزار مانیتورینگ سایتکت اسکادا (Citect SCADA) به معرفی و بررسی این نرم افزار پرداخته ایم.

 

 

کاردینگ را اصطلاحا “قلب ریسندگی” می گویند. اهمیت کاردینگ آن چنان زیاد است که اگر تمام عوامل و شرایط ریسندگی به خوبی کنترل شده و بهترین مواد اولیه به کار گرفته شوند؛ اما کاردینگ عملکرد مطلوبی نداشته باشد. تولید نخ با کیفیت بالا امری محال خواهد بود. بنابراین کنترل عملکرد موتورهای ماشین کاردینگ، فیلر گذاری بین غلتک ها، سنگ زنی و یا تعویض به موقع پوشش های ماشین، انجام به موقع تعمیرات ماشین و کنترل کیفیت محصول کاردینگ (فتیله) تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت نخ نهایی تولید شده در انتهای خط ریسندگی دارد.

 

فتیله خروجی از ماشین کاردینگ نمره بین 20-30 گرم بر متر دارد که با سرعتی بین 150 متر بر دقیقه (برای ماشین های کاردینگ قدیمی) تا 250 متر بر دقیقه (برای ماشین های کاردینگ مدرن) تولید می شود. نمره فتیله تولیدی کاردینگ بستگی به نوع و عرض ماشین و همچنین نمره نخ نهایی مورد نظر دارد. در برخی از ماشین های کاردینگ، برای تولید نخ های خاب نسبتا ضخیم فتیله 40 گرم بر متر تولید می شود. در ادامه فتیله خروجی دستگاه کاردینگ که در بانکه ها ذخیره شدند به دستگاه های پاساژ (گیل باکس) منتقل می شوند.

 

 

واحد پروژه – گروه صنعتی نوین کنترل

گروه صنعتی نوین کنترل ارائه دهنده مجموعه خدمات فنی و مهندسی در حوزه طراحی، ساخت و اجرای سیستم های کنترل، اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!