خطوط ذوب ریسی

1- طراحی کنترل کننده های حلقه بسته فرآیند در برنامه نویسی PLC و پیاده سازی شبکه ارتباطی پروفی نت و پروفیباس بین تجهیزات در خط ذوب ریسی

2- نصب، راه اندازی و تنظیمات اینورترها جهت کنترل موتورهای بخش های مختلف از تغذیه مواد اولیه پلی استر تا تولید نخ نهایی در خط ذوب ریسی

 

خط ذوب ریسی در صنعت نساجی

 

در ابتدا و قبل از بیان مراحل کنترل فرآیند ذوب ریسی به بررسی اهمیت و رشد روز افزون این فرآیند در صنعت نساجی می پردازیم.

 “پلی استر” با نام علمی “پلی اتیلن ترفتالایت” که به اختصار “پِت” نیز نامیده می شود از مهمترین و پرکاربردترین لیف در بین تمام الیاف طبیعی و بشر ساخته دنیاست. از حدود 83 میلیون تن تولید سالانه الیاف در جهان، نزدیک به 43 میلیون تن یعنی حدود 50 درصد به پلی استر اختصاص دارد. همانگونه که مشخص است، هم اکنون در دنیا، پلی استر مهمترین ماده اولیه صنعت نساجی می باشد و با توجه به مزایایی همچون قیمت مناسب، روش های تولید متنوع، کیفیت محصولات نهایی و … سرعت رشد مصرف آن، چندین برابر متوسط رشد این صنعت می‌باشد.

 

با توجه به وفور پلی استر به عنوان ماده اولیه مورد نیاز صنعت ذوب ریسی در ایران و همچنین مشکلات متعدد در تامین مواد اولیه و تولید سایر نخ های مورد نیاز برای تولید پوشاک، فرش و سایر منسوجات، کارشناسان صنعت نساجی بر این باورند که در سال های آینده استفاده از الیاف پلی استر در صنعت نساجی ایران و نیز جهان رشد بیشتری خواهد یافت.

به طور کلی بسته به نوع سیال پلیمر و روش انعقاد رشته های پلیمری، سه روش ریسندگی مختلف وجود دارد:

       1) ذوب ریسی (Melt Spinning)

       2) خشک ریسی (Dry Spinning)

       3) ترریسی (Wet Spinning)

 

به طور کلی در روش ذوب ریسی، پلیمر که به صورت گرانول است در داخل اکسترودر، ذوب شده و پس از عبور از از رشته سازها و تبدیل شدن به رشته های پلیمری، به وسیله هوای سرد خنک و منعقد می گردد. در روش خشک ریسی با حل کردن پلیمر در داخل حلال مخصوص، سیال کردن انجام می شود و پس از خروج رشته ها از رشته ساز، با استفاده از هوای داغ حلال تبخیر و لیف به دست می آید و در روش ترریسی، ابتدا پلیمر در داخل حلال حل شده و سپس از رشته ساز عبور داده می شود و در نهایت رشته های خروجی، از داخل یک حوضچه محلول موسوم به “حمام انعقاد” عبور کرده و در اثر واکنش با محلول منعقد و به لیف تبدیل می شود.

در ادامه به طور خاص به پروسه تولید نخ پلی استر در فرآیند ذوب ریسی خواهیم پرداخت.

 

 

تولید نخ  (Partially Oriented Yarn) POY

 

به طور کلی تولید نخ نیمه آرایش یافته POY شامل دو مرحله می باشد:

مرحله اول : کریستالیزاسیون و خشک کردن

مرحله دوم : پلیمریزاسیون، اکستروژن و ریسندگی نخ

 

در اولین مرحله گرانول یا چیپس پلی استر به مخزن اصلی خط ذوب ریسی منتقل می شود و از مخزن اصلی با مکش توسط سیستم پنوماتیک و همراه با جریان هوای فشرده و از مسیر لوله ها به «هاپر های ذخیره» در قسمت فوقانی خط منتقل شده و در ادامه به قسمت کریستالیزور تغذیه می شود.

 

«کریستالیزور» بوسیله هوای گرم و پاشش چیپس های پلی استر، اجازه چسبندگی بین چیپس ها را نمی دهد و مقدار مشخصی از رطوبتی که در چیپس ها وجود دارد را جذب می کند و کنترل بخش هیتینگ باید به گونه ای انجام شود تا چیپس های پلی استر خشک نشوند. در واقع در این بخش زنجیره داخلی پلی استرها کریستالیزه شده و باعث می شود رنگ سفیدی به خود بگیرد و در عین حال از چسبیدن آنها نیز جلوگیری می شود.

 

بعد از مرحله کریستالیزور، چیپس های پلی استر وارد «درایر» می شوند و در این قسمت، با اعمال حرارت رطوبت باقیمانده در چیپس ها به حدود 0.005 درصد می‌رسد و همچنین مواد پلی استر با جذب گرما برای انجام فرآیند ذوب در مرحله «اکستروژن» آماده می شوند.

 

در قسمت اکستروژن، چیپس ها تبدیل به پلی استر مذاب با گرانروی مشخصی می شوند. لازم به ذکر است که مراحل ذوب باید به صورت پیوسته انجام شود زیرا که هر گونه توقف یا بروز کوچکترین مشکل در این مسیر، خسارات جبران ناپذیری وارد می آورد. در ادامه مواد مذاب تحت عمل «فیلتراسیون» قرار می گیرند تا از عبور ناخالصی های به جا مانده از قسمت های قبل به مراحل بعدی خط ذوب ریسی جلوگیری نموده و مواد برای ارسال به «هد ریسندگی» آماده شوند.

 

 

به منظور کنترل و جلوگیری از افت دما و جامد شدن مواد مذاب، تمام مسیرهای سیستم انتقال مواد در خط ذوب ریسی باید در لوله های دو جداره صورت گیرد و در صورت تغییرات جزیی در دمای پلیمر مذاب، شرایط مطلوب جهت تولید نخ با کیفیت بالا محیا نخواهد شد.

 

در مرحله بعد پلیمر مذاب به سمت پمپ ها هدایت می شود پمپ ها دارای سیستم «مترینگ» بوده و مقدار دقیق عبور مواد را کنترل می‌کنند. در ادامه پلیمر مذاب به قسمت «اسپیرنت» تغذیه می شود. در این قسمت مواد مذاب از حفره های بسیار ریزی عبور کرده و رشته های نخ با دبی، ظرفیت و نمره مخصوص تولید می شوند. پس از این مرحله رشته ها سرد شده و نیز جهت لعاب دادن به نخ عمل روغن زنی انجام می شود. و در نهایت، رشته های نخ به قسمت winding هدایت شده و بر روی دوک های مقوایی پیچیده می شوند.

 

واحد پروژه – گروه صنعتی نوین کنترل

گروه صنعتی نوین کنترل ارائه دهنده مجموعه خدمات فنی و مهندسی در حوزه طراحی، ساخت و اجرای سیستم های کنترل، اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!