PLC میتسوبیشی

PLC میتسوبیشی

 

PLC میتسوبیشی

 

میتسوبیشی الکتریک یکی از بزرگترین و معروف ترین تولیدکنندگان محصولات الکتریکی و الکترونیکی چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در توکیو ژاپن است. همانطور که در مقاله برترین برندهای اتوماسیون صنعتی بیان شد، کمپانی میتسوبیشی در سال 1921 به عنوان تولید کننده انبوه فن های برقی تاسیس شد. امروزه میتسوبیشی الکتریک یکی از نام های برجسته در تولید محصولات الکتریکی برای بخش های صنعتی به شمار می رود و با توجه به کیفیت و کارایی بالای کنترلرهای PLC میتسوبیشی،  در اکثر صنایع  و کارخانجات این کنترلرها به چشم می خورد و در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع PLC های میتسوبیشی بپردازیم.

 

 

میتسوبیشی الکتریک طیف وسیعی از محصولات و خدمات را با تمرکز بر بخش های تجاری زیر ارائه می دهد.

Energy and Electric Systems

Industrial Automation Systems

Information and Communication Systems    

Electronic Devices

Home Appliances

 

میتسوبیشی الکتریک دارای مجموعه ای غنی از محصولات نوآورانه است، از جمله راه حل های اتوماسیون هوشمند، که به طور قابل توجهی به رشد بازار اتوماسیون کمک می کند.

 

 

با توجه به کیفیت، تنوع و کارایی بالای محصولات کمپانی میتسوبیشی و نیز با توجه به استفاده گسترده از انواع مختلف این محصولات در صنایع کشور، واحد بازرگانی نوین کنترل طی سال های اخیر با تمرکز بر این حوزه شرایط و امکانات لازم برای تامین و واردات انواع مختلف تجهیزات اتوماسیون صنعتی کمپانی میتسوبیشی را فراهم نموده است.

برخی از تولیدات میتسوبیشی الکتریک عبارتند از:

 

Controller (PLCs)

Variable frequency drive (VFD)

Servo drive

Visualization

Industrial Robots

Processing Machines

Power Monitoring Products

 

 

کمپانی میتسوبیشی طیف وسیعی از PLC ها را متناسب با نوع کاربری و با تنوع بالا در طی سالیان گذشته با نام تجاری MELSEC تولید و روانه بازار کرده است. PLC های میتسوبیشی نیز همانند PLC های زیمنس از نظر کارایی، قدرت پردازش، تعداد ورودی خروجی، توابع عملیاتی مختلف و غیره از تنوع بالایی برخوردارند.

 

در این مقاله قصد داریم نسل های جدیدتر PLC های میتسوبیشی را با توجه به ابعاد سیستم و محدوده بهینه انتخاب جهت کنترل اتوماسیون از کوچک به بزرگ معرفی کنیم.

 

 

PLC میتسوبیشی سری FX

 

PLC های سری FX که با سری F نیز شناخته می شوند از سری PLC های کامپکت میتسوبیشی بوده و هم اکنون بیش از 30 سال از زمان عرضه اولین PLC کامپکت توسط میتسوبیشی الکتریک می گذرد. از آن زمان تاکنون میتسوبیشی با بیش از 12 میلیون نصب کنترلر های کامپکت یکی از پرچم داران بازار جهانی در این بخش شده است.

 

PLC های کامپکت با ابعاد کوچک و هزینه ی کمی که دارند چشم اندازهای جدیدی را در اتوماسیون صنعتی باز کرده اند. بسیاری از برنامه هایی که اتوماسیون حتی یک گزینه هم برای آنها نبود، اکنون با استفاده از این کنترل کننده ها می توانند از مزایای بسیاری بهره مند شوند. سری FX3U که اکنون در سراسر جهان در حال کار است، خانواده فوق العاده موفق PLC کامپکت نسل سوم میتسوبیشی الکتریک هستند.

 

 

PLC های سری FX میتسوبیشی با توجه به نوع کاربری و قابلیت ها به سه دسته تقسیم می شوند.

 

Basic model (FX3S)

Standard model (FX3G/FX3GE/FX3GC)

High functionality model (FX3U/FX3UC)

 

مدل Basic

 

همانطور که از نام این دسته از PLC های میتسوبیشی پیداست، این مدل پایه و اقتصادی بوده و مناسب برای پروژه های کوچک و ساده می باشد.

 

PLC های FX3S حداکثر تا 30 ورودی خروجی را پشتیبانی کرده و قابلیت افزایش تعداد I/O از طریق اکسپنشن کارت های ورودی خروجی را دارا نمی باشد.

 

همچنین می توان با استفاده CPU FX3S و از طریق اتصال کارت های آنالوگ و کارت های مخصوص دما، قابلیت کنترل و مانیتورینگ سیگنال های آنالوگ را نیز به اجرا گذاشت. از دیگر قابلیت های FX3S می توان به پشتیبانی از شبکه های مدباس RS232 و RS485 و پشتیبانی از شبکه Ethernet در صورت نصب و پیکربندی کارت شبکه اترنت اشاره کرد.

 

 

مدل Standard

 

PLC های مدل استاندارد FX3G/FX3GE/FX3GC یک سطح بالاتر از PLC های مدل Basic بوده و قابلیت افزایش ورودی و خروجی تا 128 عدد و در صورت استفاده از Remote I/O ها تا 256 ورودی خروجی را دارا می باشند. همچنین قابلیت پشتیبانی از شبکه های Ethernet، مدباس RS485 و RS232، پروفیباس Slave و CANopen را نیز دارا هستند.

 

PLC مدل FX3G و FX3GE قابلیت کنترل پوزیشن همزمان 3 محور را داشته و مدل FX3GC حداکثر می تواند پوزیشن کنترل را برای 2 محور به اجرا بگذارد. لازم به ذکر است PLC های FX3G/FX3GE/FX3GC از نظر سرعت پردازش تفاوت زیادی با مدل FX3S ندارند.

 

 

مدل High functionality

 

CPU های این مدل همانطور که از نام آنها مشخص است دارای قابلیت های بیشتر عملیاتی و عملکرد بهتر و قوی تر نسبت به دو مدل قبلی است.

 

PLC های FX3U و FX3UC قوی ترین PLC ها از سری MELSEC-F می باشند. این CPU ها قابلیت افزایش ورودی خروجی تا حداکثر 256 عدد و در صورت استفاده از Remote I/O ها تا 384 عدد را امکان پذیر می سازند. همچنین سرعت پردازش این مدل از CPU ها(FX3U و FX3UC) از مدل های قبلی بالاتر می باشد و به همین دلیل در دسته بندی های کمپانی میتسوبیشی برای سری MELSEC-F  به این CPU ها نام Advanced را اختصاص داده اند.

 

از دیگر قابلیت های CPU های FX3U و FX3UC می توان به پشتیبانی از شبکه های MODBUS، Ethernet، CANopen و Profibus هم به صورت Master و هم به صورت Slave و کنترل پوزیشن همزمان 3 محور اشاره کرد.

 

 

PLC های میتسوبیشی سری MELSEC-F از زبان های برنامه نویسی Ladder diagram، Structured text (ST)، SFC for FX Series و Function block (FB) پشتیبانی کرده و برنامه نویسی و پیکربندی این CPU ها با استفاده از نرم افزار MELSOFT GX Works2 انجام می شود.

 

PLC میتسوبیشی سری IQ-F

 

نسل پیشرفته تر و نسل بعد از PLC های سری FX ، سری iQ-F می باشند. در واقع PLC های سری iQ-F ارتقا یافته ی سری FX هستند.

 

 

PLC های میتسوبیشی سری iQ-F خود به 3 مدل FX5U، FX5UC و FX5UJ تقسیم می شود. که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

 

مدل FX5U

 

PLC های FX5U قابلیت افزایش ورودی خروجی تا تعداد 384 عدد را دارا بوده و می توان تا 16 ماژول I/O را به صورت اکسپنشن به CPU متصل کرد. CPU های این سری برخی 32، برخی 64 و برخی از آنها 96 ورودی و خروجی را به صورت کامپکت دارا می باشند. 

 

سرعت پردازش FX5U بالاتر از سرعت پردازش نسل FX3 بوده و دارای ظرفیت حافظه برنامه 128K Step بوده و دارای توابع عملیاتی متنوع تر و بیشتری نسبت به سری های قبلی می باشد. همچنین از دیگر قابلیت های آن می توان به پشتیبانی از شبکه های Ethernet، Modbus و Modbus TCP، CC-Link و SSCNET III/H اشاره کرد.

 

 

مدل FX5UC

 

PLC های FX5UC از نظر مشخصات فنی کاملا شبیه FX5U بوده ولی ظاهری متفاوت و زیباتری نسبت به FX5U دارد. FX5UC کامپکت بوده و ظاهری کشیده تر و جمع و جور تری دارد که همین ویژگی باعث می شود جای کمتری در تابلو برق اشغال نموده و در کاهش اندازه سیستم کنترلی می تواند کمک کننده باشد. CPU های FX5UC به راحتی می تواند به ماژول های FX5 و FX3 متصل شود.

 

 

مدل FX5UJ (New)

 

CPU های FX5UJ جدیدترین عضو از خانواده PLC های FX میتسوبیشی می باشد. این CPU ها قابلیت افزایش ورودی خروجی تا 256 عدد را دارا بوده و دارای سرعت پردازش مشابه مدل FX5U و FX5UC می باشد با این تفاوت که ظرفیت برنامه ی این CPU برابر با 48K Step می باشد. از دیگر قابلیت های این CPU می توان به کنترل پوزیشن همزمان 3 محور(200Kpps * 3Axis) و پشتیبانی از 8 کانال ورودی High Speed (100Kh * 4ch & 10Kh * 4ch) و پشتیبانی از شبکه های Ethernet و Modbus/RTU یاد کرد. کمپانی میتسوبیشی در زمان عرضه، این محصول را از نظر عملکردی و قابلیت چیزی ما بین سری FX3 و سری FX5U/FX5UC معرفی کرد.

 

 

تمامی CPU های FX5U/FX5UC/FX5UJ از زبان های برنامه نویسی Ladder diagram، Structured text (ST)، Function block diagram (FBD/LD) و Function block (FB) پشتیبانی کرده و برنامه نویسی و پیکربندی این CPU ها با استفاده از نرم افزار MELSOFT GX Works3 انجام می شود.

 

لازم به ذکر است که PLC های میتسوبیشی سری MELSEC F و MELSEC IQ-F  از جمله پر استفاده ترین سری PLC در بین تمام محصولات میتسوبیشی می باشد.

 

PLC میتسوبیشی سری L

 

PLC های میتسوبیشی سری MELSEC L از نظر عملکردی و سایز سیستم کنترلی پیشرفته تر از PLC های FX می باشد. PLC های MELSEC L برای پروژه های متوسط از نظر حجم ورودی خروجی و پیچیدگی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

این PLC ها قابلیت افزایش ورودی خروجی تا 4000 عدد را با گسترش رک های موجود تا چندین رک با استفاده از ماژول های واسط (Branch/Extension Module) داشته که این عدد بالایی به حساب می آید.

 

CPU های میتسوبیشی سری MELSEC L شامل مدل های مختلفی همچون L02S-L02-L06-L26-L26-BT می باشد. که در این بین L26CPU-BT پیشرفته ترین و قدرتمند ترین مدل با ظرفیت برنامه 260K Step، قابلیت افزایش تعداد i/o ها تا تعداد 4096، سرعت پردازش 9.5ns می باشد و دارای پورت های usb و Ethernet بر روی خود CPU می باشد و مدل L02SCPU ساده ترین مدل با ظرفیت برنامه 20K Step، قابلیت افزایش i/o ها تا 1024، سرعت پردازش 60ns و دارای پورت های usb و RS232 می باشد.

 

 

از دیگر قابلیت های PLC میتسوبیشی سری MELSEC L که می توان به آن اشاره کرد کنترل پوزیشن تا حدکثر 4 محور در حالت استاندارد و استفاده از Position Module ها و در صورت استفاده از Motion Module ها تا 16 محور به صورت همزمان می باشد.

 

همچنین لازم به ذکر است که PLC های سری MELSEC L از تمامی شبکه های Ethernet، Modbus، Modbus/TCP، BACnet، CC-Link و SSCNET III/H نیز پشتیبانی می کند.

 

برنامه و نویسی پیکربندی PLC های میتسوبیشی سری MELSEC L توسط نرم افزار MELSOFT GX Works2 انجام می شود.

 

 

PLC میتسوبیشی سری Q

 

نسل بعدی PLC های میتسوبیشی که قصد داریم به بررسی آنها بپردازیم، PLC های سری MELSEC Q می باشند. این PLC ها از نظر عملکرد، سرعت پردازش و قابلیت ها از PLC هایی که تا به اینجا مورد بررسی قرار دادیم بسیار بالاتر می باشند. PLC های MELSEC Q مناسب برای پروژه های متوسط تا بزرگ و فرآیندی می باشد.

 

 

این PLC ها به انواع مختلفی همچون Universal،  High-speed Universal، Process CPU، Redundant CPU، C Controller، Motion CPU، Robot Controller و CNC CPU دسته بندی می شوند که در ادامه به صورت اجمالی مورد بررسی قرار می دهیم.

 

مدل High-speed Universal

 

همانطور که از نام این CPU ها نیز مشخص است، این CPU ها جزء پر سرعت ترین CPU های کمپانی میتسوبیشی با سرعت پردازش 1.9ns می باشند و در انواع مدل های Q03UDV و ….Q26UDV با ظرفیت های برنامه مختلف و ویژگی های متفاوت تولید و روانه بازار شده اند. CPU های Universal نیز مانند CPU های سرعت بالای Universal دارای انواع مدل های مختلف و ویژگی مختلف موجود می باشند.

 

مدل Process CPU

 

PLC های سری Process که شامل مدل های Q02PH، Q06PH، Q12PH، Q25PH می باشند در قالب یک پلتفرم انعطاف پذیر، بسیار قابل اعتماد و پیشرفته برای تأمین نیازهای طیف وسیعی از صنایع فرایندی طراحی شده اند. این نوع CPU ها دارای قابلیت افزایش ورودی خروجی تا 4096 عدد بوده و سرعت پردازش آنها 34ns می باشد. در این بین ظرفیت برنامه CPU مدل Q25PH از سایر مدل ها بیشتر بوده و 252K Steps می باشد.

 

 

مدل Redundant CPU

 

CPU های افزونه یا ریداندانت مناسب برای پروژه هایی می باشند که باید فرآیند بدون هیچ گونه وقفه ای انجام شود همچون صنایع نیروگاهی، پتروشیمی، نفت و گاز، آب و فاضلاب و ….

 

مبحث افزونگی را در مقاله PLC های زیمنس به صورت مفصل مورد بررسی قرار دادیم که در صورت نیاز می توانید به این مقاله مراجعه نمایید.

 

CPU های ریداندات میتسوبیشی که شامل دو مدل Q12PRH و Q25PRH می باشند هر دو دارای سرعت پردازش 34ns و قابلیت پشتیبانی از حداکثر 4096 ورودی خروجی می باشند. ظرفیت حافظه برنامه برای مدل Q12PRH برابر با 124K Steps و مدل Q25PRH برابر 252K Steps می باشد.

 

 

مدل C Controller

 

C Controller یک کنترل کننده عمومی پلت فرم باز است که می تواند نوع زبان برنامه نویسی C را اجرا کند و در انواع مدل های Q24DHCCPU-V، Q24DHCCPU-VG، Q26DHCCPU-LS و غیره که هر یک ویژگی ها و مشخصات خاص خود را دارند تولید و روانه بازار شده اند.

 

 

مدل Motion CPU

CPU های سری Motion مخصوص پروژه های موشن کنترل بوده و دارای دو مدل Q172DS و Q173DS می باشد که هر کدام به ترتیب قادر به کنترل 16 و 32 محور می باشند.

 

نسل جدید این کنترل کننده های حرکت با عملکردهای پیشرفته تر و اشغال فضای کمتر تولید و روانه بازار های جهانی شده اند.

 

 

مدل Robot Controller

 

کنترل کننده های ربات میتسوبیشی که شامل دو مدل CR750-Q و CR751-Q می باشند و قابل اتصال به CPU های Q172DR بوده که قابلیت کنترل تا 6 محور را دارا می باشند. همچنین  CPU های قدرتمند مدل Q173NC-S01 مخصوص CNC ارائه شده که  قابلیت کنترل 16 محور را به صورت همزمان دارا هستند.

 

 

لازم به ذکر است برنامه نویسی و پیکربندی PLC های متسوبیشی سری MELSEC Q توسط نرم افزارهای MELSOFT GX Works2 و MELSOFT PX Developer و CW Workbench انجام می پذیرد.

 

PLC میتسوبیشی سری IQ-R

 

PLC های MELSEC IQ-R قدرتمندترین و پیشرفته ترین سری از PLC های کمپانی میتسوبیشی بوده و دارای قابلیت های فوق العاده خاص و پیشرفته ای نسبت به سایر PLC های میتسوبیشی می باشند.

 

از قابلیت های بالای این CPU ها می توان به سرعت پردازش فوق العاده بالا، بالا بودن حافظه برنامه، داشتن توابع عملیاتی متنوع و قابلیت پذیرش ورودی خروجی تا 4096 و پشتیبانی از تمامی شبکه های صنعتی اشاره کرد.

 

 

CPU های سری IQ-R میتسوبیشی همانند سری Q دارای مدل های مختلفی از جمله استاندارد، Process CPU، Safety CPU می باشد.

 

مدل Standard CPU

 

CPU های استاندارد IQ-R میتسوبیشی شامل مدل های R04، R08 و …. R120 می باشد که R120 با سرعت پردازش 0.98ns و ظرفیت حافظه برنامه 1200K Steps قوی ترین کنترلر در این میان است.

 

مدل Process CPU

 

CPU های Process مخصوص پروژه های فرآیندی بوده و مناسب برای پیاده سازی لوپ های کنترلی فرآیندی و پیچیده می باشد. این CPU ها شامل 4 مدل R08P، R16P، R32P، R120P می باشند که همگی از نظر سرعت پردازش مشابه هستند(0.98ns) ولی در ظرفیت حافظه برنامه و ویژگی های کنترلی متفاوت اند.

 

همچنین با استفاده از ماژول ریداندانسی (R6RFM) و اتصال آن به Process CPU می توان قابلیت افزونگی را نیز به اجرا گذاشت.

 

 

مدل Safety CPU

 

CPU های Safety کمپانی میتسوبیشی مناسب برای پروژه هایی هستند که از لحاظ ایمنی حساس بوده و نیاز به مراقبت و نگهداری بالایی دارند. این CPU ها دارای 4 مدل R08SF، R16SF، R32SF، R120SF می باشد.

 

 

در پایان امیدواریم که از این مقاله بهره کافی را برده باشید.

 

واحد بازرگانی – گروه صنعتی نوین کنترل

 

گروه صنعتی نوین کنترل ارائه دهنده مجموعه خدمات بازرگانی در حوزه تامین و واردات قطعات خاص برق، کنترل و اتوماسیون صنعتی

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!