نقشه خوانی P&ID

نقشه خوانی P&ID
نقشه خوانی Piping and Instrumentation Diagram (P&ID)

در صنایع و کارخانجات فرآیندی تولید محصول نهایی نتیجه فرآوری مواد اولیه و گذر مواد خام از واحدهای مختلف پروسس است. مواد خام اولیه ممکن است شامل گازهای در حرکت، مایعات و در برخی از موارد جامدات باشد که در واحد های مختلف فرآیند در واکنش های مختلفی همچون ذوب،  تقطیر، گرمایش، میعان، خنک سازی و … قرار می گیرد. هر یک از واکنش های فرآیند شامل تجهیزات اصلی نظیر راکتورها، پمپ ها، برج ها، مخازن، کمپرسورها، کوره ها، مبدل های حرارتی، توربین ها و … می باشد علاوه بر بخش های اصلی فرآیند، تجهیزات در سیستم هایی همچون سوخت رسانی، تصفیه فاضلاب، تامین هوا، اعلام و اطفا حریق و … واحد های پشتیبانی فرآیند را تشکیل می دهند. مهندسین فرآیند یا مهندسین شیمی مراحل گذر مواد خام اولیه از واحدهای مختلف تا تولید محصول نهایی را در نقشه های Piping and Instrumentation Diagram (P&ID) طراحی می کنند. نقشه های P&ID از نمادهای مشخصی برای نشان دادن اتصالات تجهیزات، سنسورها، شیرآلات و … در واحدهای مختلف فرآیند استفاده می کنند به طور کلی این نمادها می تواند محرک ها، حسگرها، کنترلرها را نمایش دهد.

 

یکی از مدارک مهم در طراحی، ساخت و اجرای پروژه های صنایع فرآیندی نقشه های P&ID هستند. در واقع به صورت کلی طراحی کارخانجات و صنایع فرآیندی و اجرای پروژه های صنعتی به 3 فاز زیر تقسیم شده و انجام میگیرد.

   1- طراحی مفهومی یا توجهیی (Feasibility Design / Conceptual Design):

در مرحله طراحی مفهومی ابعاد مختلف اجرای پروژه از لحاظ توجیه پذیری فنی و اقتصادی مورد بررسی قرار میگیرد. ادامه روند طراحی و انجام مراحل بعدی پروژه منوط به تایید هر دو شرط فنی و اقتصادی می باشد. چنانچه پروژه ای یکی از این شرایط یا هر دو را نداشته باشد توجیه پذیر نبوده و انجام نخواهد شد. با توجه به اهمیت مرحله طراحی مفهومی، مدت زمان انجام این مطالعات بسته به نوع پروژه متفاوت خواهد بود.

   2- طراحی پایه (Basic Design):

در مرحله طراحی پایه با توسعه طراحی مفهومی به بررسی و تعریف کلی فرآیندها و مراحل از ورود مواد خام اولیه تا تولید محصول نهایی پرداخته میشود و تجهیزات اصلی، امکانات پروژه، بخش های پشتیبانی و … طراحی می گردد. از جمله مدارک و نقشه های اولیه که در این مرحله تهیه می شود می توان به نقشه های اولیه ی Layout پروژه (شامل نمای کلی پروژه، مسیرها، تجهیزات اصلی و … )، نقشه Process Flow Diagram (PFD)، نقشه Piping and Instrumentation Diagram (P&ID)، تهیه لیست اولیه متریال و تجهیزات اصلی پروژه و … اشاره نمود.

   3- طراحی تفصیلی (Detail Design):

در مرحله طراحی تفصیلی تمامی اجزا و بخش های مختلف پروژه به طور دقیق و با جزئیات طراحی می شوند. در واقع طراحی تفصیلی پل ارتباطی میان مراحل طراحی و فاز اجرای پروژه می باشد. و به همین دلیل در طراحی تفصیلی باید جزئیات مراحل ساخت واحد صنعتی مورد نظر قرار گیرد. تا تمام بخش ها به روشنی و با جزئیات کامل طراحی شوند تا در مرحله ساخت و اجرا ابهامی وجود نداشته باشد. در این مرحله طراحی هر یک از قسمت های مختلف پروژه از برق، مکانیک، شیمی، عمران و … انجام می شود و مدارک و نقشه های تفصیلی Process Flow Diagram (PFD)، نقشه های Piping and Instrumentation Diagram (P&ID)، نقشه های ایزومتریک، لیست تجهیزات اصلی (Main & Bulk) و … تهیه می شوند.

 

 
اهمیت و کاربرد نقشه های P&ID

نقشه های P&ID توسط کارشناسان ابزاردقیق، کنترل، مکانیک، هیدرولیک، پنوماتیک، پروسه و … برای طراحی بخش های مختلف پروژه مورد استفاده قرار میگیرد. برای نمونه کارشناسان پایپینگ برای تهیه مدارک ایزومتریک و تفصیلی پایپینگ، کارشناسان ابزاردقیق برای انتخاب سنسورها و عملگرها و تهیه لیست تجهیزات ابزار دقیق و نقشه های Hock up، کارشناسان کنترل برای انتخاب و طراحی سیستم کنترل و تهیه فلسفه کنترل و برنامه نویسی سیستم های DCS، PLC، SCADA، HMI و… استفاده می کنند. در واقع نقشه های P&ID به عنوان زبان مشترک بین واحد های مهندسی برای بحث در مورد بخش های مختلف فرآیند صنعتی در نظر گرفته می شود. از این رو باید در نقشه های P&ID موارد زیر نمایش داده شود:

 1. کلیه تجهیزات کنترل و ابزاردقیق از جمله سنسورها و عملگرها
 2. کلیه تجهیزات مکانیکی همچون مخازن، پمپ ها، شیرآلات و …
 3. کلیه اطلاعات مربوط به پایپینگ همچون شماره خطوط، ابعاد، اندازه ها، مشخصات و جهت سیال، جنس لوله و اتصالات و …
 4. تمام ورودی و خروجی های سیستم کنترل و اینترلاک ها
 5. محل های نمونه گیری و تخلیه موقت
 6. حدود پارامترهای نرمال و خطر آفرین و مورد نظر برای سیستم های ایمنی و هشدار
 7. سایر تجهیزات همچون فلنج ها، دریچه ها، کورکن ها، شیرها، تجهیزات ایمنی و مقادیر تنظیمی آنها، محل های تخلیه، فیتینگ ها، تبدیل ها و پنجره های باز بینی.

 با توجه به کاربرد نقشه های P&ID بین واحد های مهندسی پروژه، استفاده از علائم و کد گذاری استاندارد در این نقشه از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو می توان از استاندارد ISA به عنوان یکی از مهمترین استانداردها در طراحی نقشه های P&ID نام برد. همچنین استاندارد های دیگری نظیر DIN و ETC نیز برای طراحی نقشه های P&ID استفاده می شود. در ادامه نمونه موارد استفاده از نقشه های P&ID بیان می شود:

 1. سند ارتباطی بین مدارک پروژه
 2. پایه طراحی و خرید بخش های مختلف از جمله طراحی سیستم کنترل، طراحی لوله کشی و اتصالات و …
 3. پایه طراحی و نمایش فرآیند سیستم (Operational Methodology)
 4. استفاده در مدیریت پروژه، ارزیابی پیشرفت و برنامه ریزی پروژه
 5. بهرمندی در طراحی و توسعه سیستم های ایمنی (Safety Philosophy)
 6. مبنای فلسفه کنترل فرآیند (Control Philosophy)
 7. پایه برنامه نویسی سیستم کنترل (Control Programming)
 8. مبنای طراحی مانیتورینگ های صنعتی فرآیند در سیستم های SCADA و HMI
 9. استفاده در آموزش به کارکنان عملیاتی و بهربردار سیستم
 10. مبنای تعمیر و نگهداری، توسعه و بروزرسانی سیستم ها
 
نمادها در نقشه های Piping and Instrumentation Diagram (P&ID)

در نقشه های P&ID برای نمایش اجزا از نمادهای استانداردی استفاده می شود. این نمادها از ترکیب کلمات، حروف و اعداد شکل می گیرند تا اجزای مختلف فرآیند را نشان دهند. البته باید به این نکته توجه داشت که این نمادها مقیاس بندی نمی شوند و از لحاظ ابعادی دقیق نیستند. آنها صرفا جهت نمایش تجهیزات مختلف استفاده می شوند. همچنین نقشه های P&ID نشان دهنده مکان فیزیکی و مجاورت هریک از اجزا نیستند و فقط نمایش دهنده کلی پروسس و ارتباط مختلف بین لوله ها و اتصالات (Pipe)، اداوات ابزاردقیق (Instrument) و تجهیزات دیگری همچون مخازن، پمپ ها، برج ها و … می باشد.

یکی از استانداردهای مهم و بسیار پرکاربرد در فرآیند طراحی، ساخت و اجرای سیستم های کنترل و ابزاردقیق و همچنین تهیه مدارک فنی و مهندسی، مجموعه استانداردهای انجمن سیستم های اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق آمریکا یا ISA) Instrument society of America) می باشد که در صنایع کشور ما همچون صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، مس و … به وفور استفاده می شود. انجمن ISA مجموعه اي از سیمبل هاي مورد نیاز جهت نقشه کشی هاي مهندسی و طراحی حلقه هاي کنترلی را در ISA S5.1 ارائه داده است. در ادامه به برخی از نمادهای مهم و پر استفاده در نقشه های P&ID اشاره می گردد.

 
سیمبل ها (Symbol)

در نقشه های Piping and Instrumentation Diagram (P&ID) دایره بیانگر تجهیزات ابزار دقیق مجزا، نظیر ترانسمیترها، سنسورها و آشکارسازها می باشد.

 • خط وسط در این سیمبل ها مبین آن است که تجهیز ابزارقیق در پنل اصلی اتاق کنترل یا همان Main Panel قرار دارد.
 • خط دوبل نشان می دهد که محل استقرار تجهیز ابزاردقیق در محلی جانبی، نظیر رك ابزاردقیق یا پنل های کمکی می باشد. پنل های Auxiliary Console یا پنل های کمکی عموما در اتاق کنترل مورد استفاده قرار میگیرند و معروف به پنل های Mimic Panel نیز می باشند. بر روی این پنل ها چراغ های سیگنال و سوئیچ هایی برای اپراتورهای کنترل فرآیند قرار میگیرد.
 • عدم وجود خط در سیمبل نشان می دهد که محل استقرار تجهیز ابزاردقیق در فیلد بوده و تجهیز روی خطوط، مخازن و … در مکانی از سایت نصب می باشد.
 • خط چین نشان می دهد که تجهیز ابزاردقیق در محلی غیرقابل دسترسی نظیر پشت پنل ها و یا داخل تابلو اتاق کنترل قرار دارد. و در مقابل دید اپراتور در تابلو اصلی یا پنل های کمکی قرار ندارد.

مربع احاطه کننده ي سیمبل ها بیانگر تجهیز ابزاردقیقی است که هم نمایش داده میشود و هم تابع کنترلی روي آن اعمال شده است. در واقع مخصوص تجهیزات ابزاردقیق است که دارای ترانسمیتر بوده و مقادیر لحظه ای پارامتر را برای مانیتورینگ در اتاق کنترل ارسال می کنند.

 

شش ضلعی نشان دهنده ي توابع کامپیوتري و کنترلی است که در سیستم هاي کنترل استفاده می شود. این نمادها کاربرد بسیار محدودی در نقشه های P&ID دارند.

 

مربع احاطه کننده ي یک لوزي نشان دهنده ي منطقی در برنامه کنترلر PLC/DCS  می باشد. در واقع به طور کلی لوزی بیانگر توابع Interlock در برنامه کنترلر می باشد. برای مثال اگر فشار مورد اندازه گیری توسط سنسور فشارسنج از محدوده تعیین شده خارج شود برای حفاظت از سیستم باید سوئیچ هایی عمل کنند و شیرهایی جهت کاهش یا افزایش فشار سیستم باز یا بسته شوند.

 

سیمبل های زیر نمونه شیرهاي مختلف را بر اساس نوع اکچوریتورشان نشان می دهد.

 

سیمبل هاي لوله و اتصالات با خطوط مختلف نشان داده می شوند.

 • خط توپر ممتد لوله های اصلی فرآیند را نشان می دهد.
 • خط نازك ممتد لوله های کوچکتر و جزئی تر در فرآیند را نشان می دهد.
 • خط منقطع سیگنال الکتریکی نظیر سیگنال های ولتاژی، جریانی و مقاومتی را نشان می دهد.
 • خط هاشور خورده سیگنال نیوماتیک (پنوماتیک) را نشان می دهد.
 • خط به همراه دایره هاي متوالی خطوط دیتا مربوط به شبکه های صنعتی همچون پروفیباس (Profibus)، پروفی نت (Profinet)، اترنت (Ethernet) و … را نشان می دهد.

سایر سیمبل هاي اتصالات در شکل زیر نشان داده شده اند.

 
 
کاراکترهای شناسائی (Identification Letters):

کاراکترهای شناسائی روی سیمبل ها در استاندارد ISA شامل موارد زیر می باشد:

 • متغیرهای مورد اندازه گیری نظیر فشار، دما، جریان سیالات و …
 • عملکرد تجهیز نظیر ترانسمیتر، کنترلر، سوئیچ، نمایشگر و …
 • برخی آلارم ها، اعلائم و اینترلاک ها

جدول زیر معرف کاراکترهای شناسایی ISA بکار رفته روی سیمبل ها در نقشه های P&ID می باشد.

 

 

برای مثال TI روی نماد یک تجهیز بیانگر نمایشگر دما (Temperature Indication) می باشد. در شکل بعد نمونه های متعددی از نحوه معرفی و بیان مشخصات تجهیزات در نقشه های P&ID بیان شده است.

 

 

 

شماره ی تگ ها (Tag Numbers)

 در نقشه های P&ID برای نمایش هر یک از تجهیزات فرآیند همچون شیرآلات، خطوط لوله، سنسورها  و … از کد شناسایی (Tag) مخصوص و منحصر بفرد استفاده می گردد که با توجه به مشخصاتی نظیر ابعاد و اندازه ها، محتوای سیال و مواد عبوری، روش اتصال (فلنج، پیچ و …)، وضعیت شیرآلات (Normally Open/Closed) و … تنظیم می شوند. این شماره تگ ها بر روی سیمبل ها قرار میگیرند.

 
 
نماد شیرهای کنترلی (Control Valve Symbols)

با توجه به نوع و مشخصات شیرها، انواع مختلفی از سیمبل ها وجود دارد. در شکل زیر متداول ترین سیمبل شیرها در نقشه های P&ID بیان شده است:

 

 
 
نماد پمپ ها و تانک ها (Pumps and Tanks Symbols)
 
 
 
نماد موتورها و کمپرسورها (Compressors and Motor Symbols)
 
 
 
نماد مبدل های حرارتی (Heat Exchangers Symbols)
 
 
 
نماد برج های خنک کننده (Cooling Towers Symbols)
 
 
 
نماد کوره و دیگ های بخار (Furnaces and Boilers Symbols)
 
 
 
نماد برج های تقطیر (Distillation Towers Symbols)
 
 
 
نماد راکتورها (Reactors Symbols)
 
 
 
نمونه نقشه های P&ID

 

در پایان امیدواریم از این مقاله بهره کافی را برده باشید.

واحد آموزش – گروه صنعتی نوین کنترل 

100 نظر

 • سلام جناب مهندس
  ممنون از اشتراک مطالب و خصوصا نمونه نقشه های P&ID
  لطفا اگر امکانش هست نمونه نقشه هایی رو در زمینه نقشه های فرآیندی P&ID ،PFD و … برای ایمیل بنده بفرستید.

  • سلام مهندس عزیز
   خواهش می کنم، نمونه نقشه های فرآیندی برای ایمیل شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

  • سلام جناب مهندس وقت بخیر
   سپاسگزارم از مطالب خوبتون
   مهندس امکانش هست مطالب در مورد آموزش نقشه خوانی
   رو به ایمیل بنده ارسال بفرمایید.
   ارادتمند شما

   • با سلام و احترام
    ممنون از توجه شما دوست عزیز
    نمونه نقشه ها و منابع مقاله نقشه P&ID خدمت شما ارسال شد.
    پاینده باشید.

 • سلام. مطالب خوبی بود.
  لطف کنید اگه میتونید P&IDسیلو کربن و هیدرولیک کوره رو به ایمیل
  ام بفرستید ممنون

  • سلام جناب مهندس
   ممنون از توجه شما، نمونه نقشه و کتاب های مرجع در زمینه نقشه های P&ID خدمت شما ارسال شد.

   موفق و موید باشید.

  • سلام، وقت بخیر
   مطالب خیلی خوب و کاربردی بود.
   لطفا در صورت امکان مطالب آموزشی و نقشه های مرتبط
   در این خصوص را به ایمیل بنده ارسال فرمایید.
   خیلی ممنون و سپاسگزارم.

   • سلام جناب حسین پور
    ممنون از توجه شما، نمونه نقشه و کتاب های مرجع در زمینه نقشه های P&ID خدمت شما ارسال شد.

    موفق و موید باشید.

    • سلام
     در صورت امکان کتاب و جزوه اموزشی برای بنده هم ارسال کنید
     دارم اماده میشم به امید خدا که در یک شرکت
     فولاد مشغول بکار بشم

     • سلام و درود
      منابع و مراجع مقاله به همراه کتاب آموزشی و نمونه نقشه های P&ID خدمت شما ارسال شد.
      با آرزوی موفقیت روز افزون دوست عزیز

     • سلام وقت شما بخیر
      فایل PDF مقاله به همراه منابع و مراجع به ایمیل شما ارسال شد.
      موفق و پاینده باشید.

 • سلام مهندس ممنونم بابت زحماتی که در تهیه این مطالب کشیدید و در
  اختیارمون قرار دادید.
  مهندس اگه امکانش هست فایل pdf این صفحه رو برای بنده بفرستید
  ممنون

  • سلام جناب حیدری
   ممنون از توجه شما، فایل pdf و کتاب های مرجع در زمینه نقشه های P&ID خدمت شما ارسال شد.

   موفق و موید باشید.

  • با سلام و احترام
   کتاب و جزوه اموزشی درباره نقشه خوانی P&ID و همچنین نقشه
   خوانی مدارات و قطعات الکترونیکی اگه ایمیل کنید بسیار ممنون
   خواهم بود

   • سلام و وقت بخیر
    منابع و مراجع مقاله نقشه خوانی P&ID به همراه نمونه نقشه خدمت شما ارسال شد.
    موفق و موید باشید.

 • سلام و خسته نباشید ممنون میشم فایل pdf رو برای بنده هم ارسال
  کنید
  واقعا ممنونم از زحمات شما

  • سلام دوست عزیز
   ممنون از محبت شما، فایل PDF و کتاب های مرجع در زمینه نقشه های P&ID خدمت شما ارسال شد.

   موفق و موید باشید.

 • ممنون مهندس .لطف کردین.کتاب و……p&id ,valve symbol ,pipe symbol لطفا آپلود یا ایمیل کنید.خیلی ممنونم

  • سلام و درود
   خواهش می کنم، نمونه نقشه های P&ID به همراه کتاب مرجع خدمت شما ارسال شد.

   موفق و موید باشید.

 • سلام خدمت شما
  لطفا فایل مربوط به این صفحه و مباحث مربوط به P&ID رو به gmail بنده بفرستید
  ممنون از لطفتون

  • سلام و وقت بخیر
   ممنون از محبت شما، نمونه نقشه و کتاب مرجع در زمینه نقشه های P&ID خدمت شما ارسال شد.

   موفق و موید باشید.

  • سلام و درود
   ممنون از توجه شما، نمونه نقشه های P&ID ، سیمبل ها به همراه کتاب مرجع خدمت شما ارسال شد.

   موفق و موید باشید.

 • سلام، سپاس از مطالب مفیدتون
  لطفا اگر امکانش هست تعدادی نمونه نقشه P&ID از یک پتروشیمی برای بنده ارسال کنید

 • با سلام و تشکر از مطالب بسیار مفیدتون
  اگر امکان پذیر هست PDFکتاب مرجع در زمینه نقشه P&ID برای بنده ارسال بفرمایید.
  باتشکر

  • سلام و درود
   سپاس از توجه شما، نمونه نقشه های P&ID ، سیمبل ها به همراه کتاب مرجع خدمت شما ارسال شد.

   موفق و موید باشید.

 • با عرض سلام و ممنون از مطالب مفیدتان.
  لطفا فایل این مطلب و مطالب مرتبط را برای بنده ارسال بفرمایید. سپاس

  • سلام و درود
   ممنون از محبت شما، نمونه نقشه های P&ID ، سیمبل ها به همراه کتاب مرجع خدمت شما ارسال شد.

   موفق و موید باشید.

   • سلام ودرود
    فایل pdf مقاله به همراه منابع و مراجع خدمت شما ارسال شد.
    موفق و موید باشید.

  • با سلام و خسته و نباشید خدمت شما.
   لطفا اگر امکان دارد نمونه نقشه های P&ID و سیمبل ها و کتاب مرجع
   را برا بنده ارسال کنید.
   با تشکر از زحمات شما

   • با سلام و عرض احترام
    نمونه نقشه های P&ID به همراه منابع و مراجع مقاله خدمت شما ارسال شد.
    ممنون از توجه شما
    موفق و موید باشید.

 • سلام خسته نباشید. لطفا پی دی اف کتاب مرجع برای نقشه های P&ID رو رای من هم ارسال کنید.
  از چه طریقی می توانیم از آخرین مقالات شما مطلع شویم.

  • با سلام و احترام
   منابع و مراجع در خصوص نقشه های فرآیندی خدمت شما ارسال شد.
   شما می توانید از طریق لینک شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام از آخرین مقالات ما مطلع شوید.
   موفق و موید باشید.

  • سلام دوست عزیز
   منابع و مراجع مقاله نقشه های P&ID خدمت شما ارسال شد.
   پایدار و پاینده باشید.

 • سلام جناب مهندس ممنونم از مطالب مفید و آموزنده ی شما
  لطفا درصورت امکان نمونه هایی از نقشه های فرایندی PFD و P&ID را برای بنده ارسال بفرمایید.با تشکر

  • سلام جناب کمانگر
   ممنون از بذل توجه شما، فایل مربوط به نقشه های فرآیندی از طریق ایمیل خدمت شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

 • سلام
  خدا قوت
  وبسایت بسیار عالی و مطالب مفید الان حدود 3ساعته تو وبسایت شمام و دارم مطالعه میکنم.
  احتراما دو درخواست:
  1- مطالب و فایل های آموزشی در زمینه اتوماسیون صنعتی و امنیت آن اگر مقدور است معرفی یا ارسال بفرمایید.
  2- اگر خلاف سیاست های سایت نیست خوبه که برای مقالات قابلیت پرینت یا دانلود PDF قرار دهید.
  بهترینها بدرقه راهتان

  • سلام و احترام
   سپاس از بذل توجه شما دوست عزیز
   منابع و مراجع در خصوص امنیت سیستم های کنترل صنعتی به همراه pdf مقالات امنیت داخل سایت خدمت شما ارسال شد.
   در خصوص قابلیت pdf مقالات سایت نیز در حال آماده سازی این بخش نیز هستم.
   پاینده و پایدار باشید.

 • سلام.مطلبتون بسیار مفید بود. لطفا اگر امکانش براتون هست فایل pdf و مطالب مرتبط در زمینه نقشه خوانی برای من ایمیل کنید.

  • با سلام و احترام
   ممنون از توجه شما، منابع و مراجع مقاله نقشه خوانی P&ID به همراه نمونه نقشه ها در این خصوص خدمت شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

 • با سلام
  ممنون بابت مطالب مفید و کاربردی. لطفا در صورت امکان نمونه نقشه های P&ID و کتاب های مرجع مربوطه رو برای من ارسال
  بفرمایید.

  • با سلام و احترام
   ممنون از توجه شما، منابع و مراجع مربوط به نقشه های P&ID به همراه نمونه نقشه های فرآیندی خدمت شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

 • سلام با تشکر از زحماتتون میشه اگه امکانش رو داشته باشید منابع آموزشی مناسب برای مطالعه در این ضمینه رو برای من معرفی کنید یا برام ایمیل کنید

  • با سلام
   ممنون از توجه شما دوست عزیز
   منابع و مراجع در خصوص نقشه های فرآیندی خدمت شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

 • با سلام و خدا قوت
  لطفا نقشه ها و فایل ها و کتاب ها و موارد که شما ب رایگان به اشتراک می گذارید برای یادگیری این فرآیند هم برای بنده ارسال کنید،
  ممنون می شوم / با تشکر

  • سلام جناب صالحی
   منابع و مراجع مقاله نقشه خوانی P&ID خدمت شما ارسال شد.
   پایدار و پاینده باشید.

 • سلام خسته نباشید اگر امکانش هست کتاب مرجع در خصوص نقشه
  هایpid و pfd بهم معرفی کنید اگر pdf کتاب مرجع رو هم دارید لطفا
  بفرستید
  ممنون از شما

  • سلام و دردود
   منابع و مراجع مقاله نقشه خوانی P&ID به همراه فایل های مرتبط با نقشه های PFD خدمت شما ارسال شد.
   موفق باشید.

 • سلام خیلی ممنون از زحمات و مقاله عالی شما.اگر امکان داره نمونه نقشه ها سیمبل ها و کتاب مرجع برای بنده بفرستید.

  • با سلام و احترام
   ممنون از توجه شما دوست گرامی، منابع و مراجع به همراه نمونه نقشه های P&ID خدمت شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

 • با عرض سلام و وقت بخیر
  ممنون برای مطالب مفیدتان ، ممنون می شوم اگر امکان دارد فایل PDF این صفحه و مطالب نقشه های P&ID را برای بنده ارسال
  نمایید.
  با تشکر

  • با سلام و احترام
   ممنون از توجه شما دوست عزیز، فایل pdf مقاله نقشه خوانی P&ID به همراه منابع و مراجع و نمونه نقشه خدمت شما ارسال شد.
   پایدار و پاینده باشید.

  • سلام و وقت بخیر
   ممنون از توجه شما، منابع و مراجع مقاله نقشه خوانی P&ID خدمت شما ارسال شد.
   پایدار و پاینده باشید.

 • سلام و عرض ادب. خیلی مطالب کامل و روانی دارید. عالیه عالی.
  خواهشا همینجوری خوب بمانید و مطالب درجه یکتون را ادامه
  بدید.

  • سلام و احترام
   ممنون از توجه شما دوست عزیز
   تلاش ما تهیه مقالات کاربردی در حوزه کنترل و اتوماسیون صنعتی است.
   امیدواریم سایر مطالب نیز مفید بوده باشد.
   موفق و موید باشید.

  • سلام و درود
   ممنون از توجه شما دوست عزیز
   منابع و مراجع مقاله نقشه خوانی P&ID به ایمیل شما ارسال شد.
   موفق باشید.

 • سلام خسته نباشید
  ممنون از مطالب خوبتون
  لطفا پی دی اف مطالب سایت و عکس های با کیفیت مطالب رو برای من ارسال کنید
  ممنون

 • سلام
  جناب ادمین
  اگه امکانش هست فایل pdf همین نقشه خوانی p&id و و سیمبل ها
  و نمادها برای بنده ارسال بفرمایید
  بسیار ممنون

  • سلام و وقت بخیر
   فایل pdf مقاله نقشه خوانی P&ID به همراه منابع و مراجع خدمت شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

 • سلام با تشکر از مطالب بسیار مفیدتان
  لطف کنید فایل این صفحه را برای من ارسال بفرمایید ممنون میشم.

  • سلام و وقت بخیر
   ممنون از توجه شما، فایل مقاله به همراه منابع و مراجع خدمت شما ارسال شد.
   پاینده باشید.

  • سلام و احترام
   در خصوص نقشه های P&ID فرآیندهای خاص با کارشناسان ما با شماره تماس 03155239280 تماس حاصل نمایید.
   موفق و موید باشید.

 • سلام

  خیلی متشکر بابت مطلب بسیار مفیدتون
  امکانش هست نمونه نقشه های P&ID رو برای بنده ارسال بفرمایید.

  سپاسگزارم

  • با سلام و احترام
   ممنون از توجه شما، نمونه نقشه و فایل های مرجع خدمت شما ارسال شد.
   موفق باشید.

 • سلام در خواست داشتم در صورتی که امکانش هست نمونه نقشه های p&idو جداول علائم اختصاری را برای من بفرستید با تشکر

  • سلام و درود
   جداول علائم اختصاری در نقشه های P&ID خدمت شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

 • باسلام خدمت استاد گرامی، ممنون از اطلاعات مفیدتون.
  مهندس جان درمورد فلسفه کنترلی فایلی دارین دراختیارم قرار
  بدین؟

  • با سلام و احترام
   ممنون از توجه شما دوست عزیز
   مرجع و نمونه فایلی در خصوص فلسفه کنترل فرآیند خدمت شما ارسال شد.

 • سلام و خسته نباشید
  ممنون بابت مطلب جامع و کاملتون در رابطه با P&ID
  برای انجام پروژه خود بدنبال چند دمو واقعی P&ID بودم، اگر میشود به ایمیلم ارسال کنید
  با تشکر

  • سلام و درود
   ممنون از توجه شما دوست عزیز
   نمونه نقشه های P&ID خدمت شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

 • سلام باتشکر از مطالب مفیدتون.اگر امکانش هست فایل
  یادگیری کتاب نقشه های p&id رو دارید محبت کنید ایمیل
  کنید ممنون میشم.با تشکر

  • سلام و وقت بخیر
   ممنون از توجه شما دوست گرامی، نمونه نقشه های P&ID به همراه منابع مقاله نقشه خوانی P&ID خدمت شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

  • سلام و وقت بخیر
   منابع و مراجع در خصوص نقشه P&ID خدمت شما ارسال شد.
   موفق و موید باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!