درایو زیمنس

درایو زیمنس

 

درایو زیمنس

 

در مقالات درایو چیست، فواید درایو، نصب و راه اندازی و مدهای کنترلی درایو به بررسی ساختمان داخلی درایو، کاربردها و سایر موارد حول محور درایو و راه اندازی موتورهای القایی پرداخته شد. در این مقاله قصد داریم به معرفی درایو زیمنس بپردازیم.

 

همانطور که در مقاله ی برترین برندهای اتوماسیون صنعتی گفته شد، زیمنس محبوب ترین و پرفروش ترین برند جهانی در حوزه اتوماسیون صنعتی می باشد.

 

 

زیمنس از نظر تنوع تجهیزات اتوماسیون صنعتی طیف وسیعی از محصولات مرتبط با اتوماسیون صنعتی را سالانه تولید و روانه بازار می کند.

یکی از این محصولات درایو، اینورتر یا به بیان بهتر و کامل تر درایو فرکانس متغیر(VFD) می باشد.

 

درایوهای SIMODRIVE 611

 

این مدل از درایو های زیمنس برای راه اندازی سروو موتورها به کاربرده می شد و بیشتر در دستگاه های cnc چند محور کاربرد داشت. ورودی این درایوها dc بوده و ماژول تغذیه dc در کنار درایوها قرار می گیرند. درایوهای SIMODRIVE مناسب برای مقاصد کنترلی با دقت بالا و پوزیشن کنترل می باشند. این درایوها فقط مناسب برای راه اندازی سرو موتورها بوده و در مد موشن کنترل کار می کنند و اکثرا فیدبک رزولور را می پذیرند.

 

این سری از درایو زیمنس سال هاست که منسوخ شده اند اما همچنان در کارخانه های قدیمی و دستگاه های CNC قدیمی مشاهده می شوند.

 

 

در حال حاضر درایو های سینامیکس سری V90 و S120 جایگزین SIMODRIVE ها شده اند که در ادامه به بررسی سری سینامیکس خواهیم پرداخت.

 

درایوهای  SIMOVERT

 

این درایو های زیمنس در دو مدل ساخته شده اند. مدل استاندارد با کنترل یونیت جداشونده و مدل کامپکت پلاس که کنترل یونیت قابلیت جدا شدن ندارد و فقط در برخی مدل ها جداشونده می باشد.

 

Simovert های مدل استاندارد VC با کارت کنترلی جداشونده با نام های CU1 , CUVC , CU2 برای راه اندازی موتورهای آسنکرون مورد استفاده قرار می گرفتند و  قادر به کنترل موتورهای آسنکرون در مدهای کنترلی زیر بودند:

 

 • V/F
 • SENSORLESS VECTOR CONTROL
 • SPEED CONTROL VECTOR WITH ENCODER
 • TORQUE CONTROL

این درایوها با نام VC مخفف VECTOR CONTROL شناخته می شوند و قابلیت راه اندازی سروو موتور ها را ندارند. مدل کامپکت پلاس نیز دقیقا تمام مدهای کنترلی بالا را دارا می باشد.

 

 

برخی از این درایوها قابلیت ورودی AC و نیز قابلیت ورودی DC  را دارند و برخی فقط قابلیت ورودی DC دارند و باید ماژول تغذیه DC جداگانه کنار این درایوها نصب شود. این نوع درایوها در توان های پایین و بالا تولید شده اند و تولید آنها حدود ۲۰ سالی است که متوقف شده است و جایگزین آنها درایوهای سری G 120 و G130 و G150 سینامیکس می باشند.

 

مدل معمولی سری MC با کارت کنترلی جداشونده  CU3 ,  CUMC  قابلت کنترل موتورهای آسنکرون و سروو موتورها را دارا می باشند.

 

 

درایوهای فوق به جهت کنترل موتورهای آسنکرون ۲ مد کنترلی V/F (OPEN LOOP) وVECTOR WITH ENCODER (CLOSE LOOP) را پشتیبانی می کنند و قادر به کنترل موتور به روش وکتور بدون انکودر(VECTOR ENCODER LESS) یا Sensorless vector control نمی باشد. و اما برای کنترل سرو موتورها مد کنترلی MOTION CONTROL را پشتیبانی کرده که قابلیت کنترل با فیدبک رزولور و یا انکودر مخصوص سینوسی ERN 1387 یا EQN1325 را دارند.

 

 

همچنین لازم به ذکر است که این درایوها در توان های پایین و متوسط تولید و روانه بازار می شدند.

نکته حائز اهمیت در این نوع درایوها آن است که در مدل معمولی سری SIMOVERT میتوان کارت کنترلی CUVC و CUMC را روی هر درایوی تعویض و جا به جا کنیم در واقع با استفاده از این قابلیت و انعطاف پذیری می توان با تعویض کارت کنترلی یک درایو VC (یعنی کارت CUVC ) با یک کارت کنترلی CUMC، درایو تبدیل به MC می شود. این به این منظور هست که بخش پاور درایوها یکی هست و فقط با تعویض کارت کنترلی مد درایو عوض می شود. این مسئله در توان های پایین و توان متوسط قابل اجرا می باشد. همچنین این درایوها از شبکه های پروفیباس، can و مدباس  تحت پروتکل uss پشتیبانی می کنند.

 

درایو های SIMOREG

 

این درایو های زیمنس مخصوص راه اندازی موتورهای DC می باشند. در زمان تولید این درایوها چندین مدل از آن ها تولید شد و هر مدل، نسبت به مدل قبلی اش پیشرفته تر می شد. نسل آخر کارت کنترلی دیجیتال قابلیت پروگرام را دارا بود و قابلیت کنترل فیدبک با انکودر افزایشی یا تاکو را پشتیبانی می کرد. کارت کنترلی سری آخر دیجیتال CUD1 می باشد.

 

 

این سری از درایو زیمنس نیز منسوخ شده اما در ایران در بسیاری از صنایع مانند نیروگاه ها برای سیگنال تحریک ژنراتورها و نیز صنایع فولاد، مس و … همچنان مورد استفاده قرار می گیرند. در سال های بعد درایوهای SINAMICS DCM که مخصوص راه اندازی موتورهای DC می باشد جایگزین این درایوها شده اند.

 

درایوهای MICROMASTER

 

درایوهای میکرومستر در چندین سری تولید شده اند که آخرین سری آنها سری 400 می باشد این درایو های زیمنس با توان خروجی 0.12 Kw تا 250Kw موجود می باشند. از سری 400 سه مدل 420 ، 430 و 440 بیشتر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند و همچنان نیز در برخی پروژه ها در صورت نیاز و موجودی نصب و راه اندازی می شوند.

 

 

سری Micromaster 420

 

درایوهای میکرومستر 420 ساده ترین مدل از بین سه مدل ذکر شده در بالا است. میکرومستر 420 فقط مد کنترلی V/F را پشتیبانی می کند و برای کاربری هایی مانند فن و پمپ و کانوایرهای سبک که نیاز به گشتاور راه اندازی بالایی ندارند انتخاب مناسبی می باشند.

 

 

با افزودن کارت انکودر به این درایو می توان V/F + Encoder  را نیز به اجرا گذاشت. همچنین درایو میکرومستر 420 از قابلیت PID Control نیز بهره می برد. از قابلیت های دیگر این درایو می توان به پشتیبانی از شبکه های پروفی باس و مدباس نیز اشاره کرد.

 

همانطور که گفته شد این درایوها منسوخ و از چرخه تولید خارج شده اند و هم اکنون درایو Sinamics V20 جایگزین آنها شده است.

 

سری Micromaster 430

 

میکرومستر 430 کاملا مشابه میکرومستر 420 بوده و همه ویژگی های سری 420 را دارد با این تفاوت که یک آنالوگ ورودی و یک آنالوگ خروجی اضافه تر از 420 دارد و تعداد ورودی و خروجی های دیجیتال بیشتری نسبت به میکرومستر 420 دارد.

 

 

سری Micromaster 440

 

درایو میکرومستر 440 علاوه بر مد کنترلی V/F از مدهای SVC(Sensorless Vector Control) و vector with encoder نیز پشتیبانی می کند. درایو میکرومستر 440 به واسطه پشتیبانی از مدکنترلی Vector برای کاربری هایی که نیاز به گشتاور راه اندازی بالایی می باشند، مناسب می باشد.

 

 

همچنین این درایو قابلیت Tension Controlرا نیز دارد و می توان با استفاده از ورودی آنالوگ، رفرنس گشتاور را به درایو داده و کنترل کشش را به اجرا درآوریم که مناسب برای صنعت چاپ، بسته بندی، ریسندگی و بافندگی و … و صنایعی که در آن ها کنترل کشش حائز اهمیت است، می باشد. درایوهای میکرومستر را می توان با نرم افزار Drive Monitor پیکر بندی و برنامه نویسی کرد.

هم اکنون درایوهای Sinamics G120 جایگزین درایوهای Micromaster 440 شده اند.

 

درایوهای SINAMICS

 

درایوهای سینامیکس به سه دسته اصلی V و G و S تقسیم می شوند در ادامه به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت. 

 

سری SINAMICS V20

 

درایوهای سینامیکس V20 در دو مدل تکفاز 200…240 ولت و سه فاز 380…480 ولت در گستره توان خروجی 0.12KW تا 30KW موجود می باشند به طوریکه درایوهای تکفاز از 0.12KW تا 3KW و درایوهای سه فاز از 0.37KW تا 30KW در بازار موجود می باشند.

درایوهای سینامیکس V20 فقط از مدکاری کنترلی V/F پشتیبانی می کنند و صرفا قادر به راه اندازی موتورهای آسنکرون بوده و برای کاربری هایی مانند فن و پمپ و کانوایر های سبک که نیاز به گشتاور راه اندازی بالایی ندارند، مناسب می باشند. از دیگر قابلیت های این درایو می توان به پشتیانی از شبکه مدباس استاندارد و شبکه RS485 تحت پروتکل USS اشاره کرد.

 

 

این درایو نرم افزاری برای پروگرام و پارامتر دهی ندارد و فقط می توان از طریق کیپد پارامتر ها را تنظیم کرد.

همچنین یک ماژول WIFI برای درایو سینامیکس V20 موجود است که روی درایو نصب می شود و می توان با استفاده از تلفن همراه یا لپ تاپ به درایو کانکت شد و پارامتردهی را انجام داد هر چند که تهیه این ماژول در ایران مقرون به صرفه نمی باشد.

 

سری SINAMICS V70

 

درایو سینامیکس V70 یک سروو درایو می باشد و به توصیه خود کمپانی زیمنس برای راه حل های ساده سروو مناسب می باشد.

سروو درایو SINAMICS V70 در درجه اول برای کاربردهای کنترلی استاندارد ماشین های تراشکاری و فرز طراحی شده است. در ماشین های CNC این امکان فراهم است تا از طریق ارتباط کنترلر CNC به نام SINUMERIC 808D ADVANCED با سروو درایو V70 که قابلیت اضافه بار 3 برابری و انکودر مطلق 20 بیتی با وضوح بالا در سروو موتورهای مخصوصSIMOTICS S-1FL6 و اسپیندل موتورهای SIMOTICS M-1PH1 دارا می باشد، دقت و کارایی ماشین فوق العاده بالا رفته و دستگاه از عملکرد بالایی برخوردار شود.

 

 

سروو درایوهای V70 در مدل های سه فاز 380 …480 ولت و محدوده توان خروجی 0.4KW تا 7KW در بازار های جهانی عرضه می شوند.

 

سروو درایوهای SINAMICS V70 اگر با موتورهای SIMOTICS S-1FL6 نصب و راه اندازی شوند در توان کمتر از 0.75KW می توانند تا 3000RPM و برای توان بیش 0.75KW می توانند تا 2000RPM را به اجرا بگذارند.

 

همچنین اگر با موتور های SIMOTICS M-1PH1 نصب و راه اندازی شوند می توانند 1000 تا 1500RPM را به اجرا بگذارند.

 

سری SINAMICS V90

 

درایوهای SINAMICS V90 از نوع سروو درایو بوده و صرفا برای راه اندازی سروو موتور مخصوص خود (SIMOTICS S-1FL6) می باشد. این سروو درایوها در سه مدل : تکفاز و سه فاز 200 … 240 ولت در محدوده توانی 0.1KW تا 0.75KW، سه فاز 200 … 240 ولت در محدوده توانی 1KW تا 2KW و سه فاز 380 … 480 ولت 0.4KW تا 7KW تولید و روانه بازار شده اند.

 

 

راه اندازی این سروو درایو به 3 روش Pulse/Direction، USS/Modbus RTU و Profinet انجام می گیرد. همچنین برنامه نویسی و پیکربندی این سروو درایو با استفاده از نرم افزار SINAMICS V-ASSISTANT انجام می شود. در شکل زیر نمونه ای از توپولوژی یک سیستم کنترلی که در آن از سروو درایوهای SINAMICS V90 استفاده شده است را مشاهده می کنید.

 

 

سری SINAMICS G110

 

درایو SINAMICS G110 اولین و ساده ترین عضو از درایوهای سری G می باشد. درایوهای سری G مخصوص راه اندازی موتور های آسنکرون بوده و نمیتوان سروو موتورها را با آنها راه اندازی کرد.

 

درایوهای سینامیکس G110 تکفاز 200 … 240 ولت بوده و در محدوده توان 0.12KW تا 3KW موجود می باشند.

 

 

این درایوها فقط از مد کنترلی V/F و شبکه ارتباطی RS485 تحت پروتکل USS بهره می برند و مناسب کاربری های سبک و ساده می باشند. درایو سینامیکس G110 از 3 ورودی دیجیتال قابل برنامه ریزی و 1 ورودی آنالوگ (0-10v) نیز بهره می برد.

 

همچنین می توان توسط نرم افزار STARTER به این درایو کانکت شد و پیکربندی و پارامتردهی درایو را انجام داد.

 

سری SINAMICS G120

 

درایوهای سینامیکس G120 به چند مدل مختلف مانند G120X, G120P, G120C , G120 تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی اجمالی هر یک خواهیم پرداخت.

 

سری SIMAMICS G120C

 

درایو سینامیکس G120C از نوع کامپکت بوده و یونیت کنترلی و پاور ماژول قابلیت جدا شدن ندارند و صرفا برای راه اندازی موتورهای آسنکرون هستند.

درایوهای SINAMICS G120C در انواع سه فاز 380 … 480 ولت در گستره ی توانی 0.55KW تا 132KW تولید و به بازار عرضه می شوند.

 

 

از قابلیت های درایو G120C به پشتیبانی مدهای کنترلی V/F ، V/F های اصلاح شده و وکتور بدون انکودر (Sensorless vector control) می توان اشاره کرد. همچنین درایو G120C با توجه به فریم سایزهای مختلف از شبکه های PROFINET، PROFIBUS DP، EtherNet/IP وUSS/Modbus RTU نیز پشتیبانی می کند.

 

با استفاده از نرم افزار STARTER، SIMOTION SCOUT و نرم افزار Start Drive که یکی از نرم افزارهای جانبی و تکمیل کننده نرم افزار قدرتمند Tia Portal می باشد می توان پیکربندی و تنظیمات این سری از درایو زیمنس را انجام داد.

 

سری SINAMICS G120

 

درایوهای G120 در توان های بالاتر و قابلیت های پیشرفته تری نسبت به G120C موجود می باشند.

درایوهای SINAMICS G120 به صورت ماژولار بوده و پاور ماژول و کنترل یونیت قابلیت جداشدن از یکدیگر را دارند. درایوهای SINAMICS G120  در انواع :

 • تکفاز و سه فاز 200 … 240 ولت در توان های 0.55KW تا 4KW (Power Module PM240-2)
 • سه فاز 200 … 240 ولت در توان های 5.5KW تا 55KW   (Power Module PM240-2)
 • سه فاز 380 … 480 ولت در توان های 0.55KW تا 250KW   (Power Module PM240-2)
 • سه فاز 380 … 480 ولت در توان های 7.5KW تا  90KW  (Power Module PM250)
 • سه فاز 500 … 690 ولت در توان های 11KW تا 250KW   (Power Module PM240-2)

 

همچنین کنترل یونیت های قابل نصب بر روی سینامیکس G120 که هر یک قابلیت ها و مشخصه های کنترلی خاص خود را دارند به شرح زیر می باشند:

Control Unit CU230P-2, CU240E-2, CU240E-2 F, CU250S-2

 

درایوهای SINAMICS G120 قابلیت پشتیبانی از انواع مدهای کنترلی V/F (اصلاح شده و بهبود یافته)، وکتور بدون انکودر(SVC) و وکتور با انکودر و همچنین قابلیت پشتیبانی از شبکه های PROFINET، PROFIBUS DP، EtherNet/IP ،USS/Modbus RTU، CANopen و PROFIsafe را دارا می باشند.

 

با استفاده از نرم افزار STARTER، SIMOTION SCOUT و نرم افزار (tia portal)Start Drive می توان پیکربندی و تنظیمات این سری از درایو زیمنس را انجام داد.

 

سری SINAMICS G120P

 

کمپانی زیمنس درایوهای سینامیکس G120P را به منظور کنترل پیشرفته و تخصصی فن ها، پمپ ها و انواع کمپرسورها و کاربری های HVAC در دو نوع مدل کابینتی و ماژولار تولید و روانه بازار کرده است.

 

درایوهای G120P در انواع سه فاز 380 … 480 ولت در توان های 0.37KW تا 560KW و سه فاز 500 … 690 ولت در توان های 11KW تا 630KW در انواع مختلف کابینتی و ماژولار، پاورماژول های متنوع و IP های مختلف حفاظی موجود می باشد.

 

 

درایو سینامیکس G120P دارای انواع مدهای کنترلی V/F و وکتور بدون انکودر(SVC) می باشد. همچنین از دیگر قابلیت های این درایو می توان به پشتیبانی از شبکه های PROFINET, PROFIdrive, PROFIBUS, Industrial Ethernet, EtherNet/IP, BACnet MS/TP, Modbus RTU, USS, FLN P1 اشاره کرد.

 

سری SINAMICS G120X

 

درایوهای سینامیکس G120X به صورت کامپکت بوده و در انواع مختلف سه فاز 200 … 240 ولت با توان 0.75KW تا 55KW، سه فاز 380 … 480 ولت با توان 0.75KW تا 560KW و سه فاز 500 … 690 ولت با توان 3KW تا 630KW موجود می باشد.

 

 

درایو G120X قابلیت پشتیبانی از مدهای کاری V/F و وکتور بدون انکودر (SVC) را دارا بوده و همچنین از شبکه های PROFINET, PROFIBUS DP, EtherNet/IP, USS, Modbus RTU نیز پشتیبانی می کند.

 

درایو سینامیکس G120X نیز تقریبا مانند G120P مناسب برای کاربری های HVAC، پمپ، فن و …. می باشد و به عنوان مثال می توان به کاربری های زیر اشاره کرد:

 • فن برای خروج هوا با کنترل حلقه بسته ی فشار و کیفیت هوای خروجی
 • فن برای Cooling Tower ها و کنترل حلقه بسته دمای آب
 • تهویه ی تونل ها و کنترل حلقه بسته ی کیفیت هوای داخل تونل
 • پمپ هایی برای پر کردن مخازن بزرگ با کنترل حلقه بسته ی سطح آب
 • نصب و راه اندازی کمپرسورها و کنترل حلقه بسته ی فشار

و …

 

لازم به ذکر است که در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به مراجع و منابع معتبر مانند Manual ها ، کاتالوگ های درایو مورد نظر در سایت زیمنس و یا با کارشناسان ما در تماس باشید. 

 

سری SINAMICS G130/G150

 

درایو های سینامیکس G130 و G150 جزو درایوهای توان بالای زیمنس محسوب می شوند و در پروژه های سنگین و توان بالا مورد اسفاده قرار میگیرند.

 

 

درایوهای G130 به صورت ماژولار بوده و از دو قسمت پاور ماژول و کنترل یونیت تشکیل شده اند و پاور ماژول این درایوها به مدل شاسی معروف هستند. همچنین در انواع سه فاز 380 … 480 ولت در توان های 110KW تا  560KW، سه فاز 500 … 600 ولت در توان های 110KW تا 560KW و سه فاز 660 … 690 ولت 75KW تا 800KW موجود می باشند.

درایوهای سینامیکس G130 از مدهای کنترلی V/F، وکتور بدون انکودر و وکتور با انکودر و همچنین از تمامی شبکه های صنعتی که در موارد قبلی به آنها اشاره کردیم پشتیبانی می کنند.

زمانی که توان های بالای 800 کیلووات مورد نیاز باشد، دیگر درایوهای سینامیکس G130 جوابگوی نیاز ما نبوده و باید از درایوهای G150 استفاه کنیم.

 

درایوهای سینامیکس G150 به صورت کابینتی هستند و در انواع سه فاز 380 … 480 ولت در توان های 110 تا 900KW ، سه فاز 500 … 600 ولت در توان های 110KW تا 1000KW و سه فاز 660 … 690 ولت 75KW تا 2700KW(2.7MV) موجود می باشند.

 

 

کنترلر هر دو درایو سینامیکس G130 و G150 یونیت کنترلی CU320-2 می باشد که در انواع CU320-2DP و CU320-2PN که به ترتیب مربوط به شبکه پروفی نت و پروفی باس می باشند، به بازار عرضه می شوند.

 

همچنین برای پیکربندی و برنامه نویسی درایوهای سینامیکس G130/G150 می توان از نرم افزارهای STARTER  و SIMOTION SCOUT و START DRIVE(Tia Portal) استفاده کرد.

 

سری SINAMICS G180

 

کمپانی زیمنس درایوهای سینامیکس G180 را در دو نوع کامپکت و کابینتی در رنج توان 2.2KW تا 6600KW (6.6MV) برای کاربری های خاص و سنگین مانند کنترل دور موتور های مگاواتی تولید و روانه بازار کرده است. این درایو ها به طور خاص در صنایع بزرگ مانند صنایع نفت و گاز، پالایشگاه ها، نیروگاه ها،  پتروشیمی ها و … مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

این درایو های زیمنس قادر به کنترل موتورها در مدهای V/F، SVC و FOC می باشند و از شبکه های PROFIBUS, PROFINET, MODBUS TCP/IP, MODBUS RTU, CAN OPEN پشتیبانی می کنند.

 

سری SINAMICS S

 

درایوهای سینامیکس سری S قدرتمندترین و پیشرفته ترین درایوهای زیمنس می باشند که می توانند هم سروو موتورها را در مدهای سرعت، گشتاور و پوزیشن و هم موتورهای آسنکرون را در مدهای V/F و انواع مدهای وکتور با انکودر و بدون انکودر با دقت فوق العاده بالا راه اندازی کنند. در ادامه به بررسی مدل های مختلف سینامیکس های سری S می پردازیم.

 

سری SINAMICS S110

 

درایوهای سینامیکس S110 دارای کنترلر CU305 می باشد که منسوخ شده است و فقط قادر به کنترل تنها یک درایو می باشد. درایوهای سینامیکس S110 در انواع تکفاز و سه فاز 200 … 240 ولت در توان های 0.55KW تا 4KW و سه فاز 380 … 480 ولت 0.55KW تا 132KW موجود می باشند.

 

 

درایوهای سینامیکس S110 قادر به کنترل موتورهای آسنکرون (القایی) در انواع مدهای کنترلی:

 • V/F
 • Torque control with encoder
 • Speed control with and without encoder
 • Position control with encoder

می باشد. همچنین دارای مدهای کنترلی زیر برای کنترل سروو موتورها می باشد:

 • Torque control with encoder
 • Speed control with encoder
 • Position control with encoder

در این جا لازم می دانیم در مورد اینترفیس یا رابط داخلی درایوهای زیمنس یعنی DRIVE-CLIQ به صورت مختصر توضیحاتی را ارائه دهیم.

درایو کلیک (DRIVE-CLIQ) مخفف عبارت Drive Component Link with IQ به معنی کنترل هوشمند اجزای درایو می باشد.

شبکه ی درایو کلیک فقط بین کنترلر درایو و سایر ادوات درایو برقرار می شود و برای ارتباط با PLC و HMI نیست. درایو کلیک سه وظیفه اصلی بر عهده دارد:

 • برقراری ارتباط میان کنترلر و پاورماژول
 • ارتباط کنترلر با انکودر پشت موتور
 • ارتباط کنترلر درایو با ماژول های I/O

به طور کلی دو نوع کابل برای ارتباط Drive-Cliq موجود می باشد :

 • کابل LAN معمولی و شیلد دار
 • کابل سبز رنگ و مخصوص درایو کلیک با سوکت هایی خاص که 24 ولت را نیز انتقال می دهند.

کابل سبز رنگ درایو کلیک که بسته به متراژ آن قیمت آن نیز متفاوت است برای برقراری ارتباط بین انکودر سروو موتورهایی است که بر روی خودشان مبدل Drive-Cliq را دارند و تفاوت این کابل با کابل معمولی فقط و فقط انتقال همان 24 ولتی است که در بالا به آن اشاره شد و این 24 ولت برای تغذیه انکودر می باشد.

 

 

قبل از اینکه مبدل های انکودر را در شبکه Drive-Cliq توضیح دهیم، ابتدا انواع انکودرهایی که کمپانی زیمنس برای موتورهای خودش استفاده می کند را بررسی می کنیم.

 

انکودر رزولور

 

انکودر رزولور دارای یک سیم پیچ روتور و یک استاتور است که 6 سیم رنگی با استاندارد خاص خودش دارد. به دو تا از سیم ها سیگنال سینوسی 5 ولت داده می شود و با القا در روتور و چرخش روتور در دو دو سیم پیچ عمود بر هم، سیگنال سینوسی مدوله شده دریافت می کنیم. انکودر های رزولور هم موقعیت زاویه ای شفت را بین 0 تا 360 درجه و هم فرکانس دور موتور را به ما می دهند.

 

 

انکودر ابسولوت EQN1325 و ERN1387

 

دو عدد انکودر دیگری که زیمنس برای سروو موتورهای خودش استفاده میکند، انکودرهای سینوسی هستند که علاوه بر موقعیت شفت موتور، دیتا نیز می دهند.

 

انکودرهای افزایشی  ROD431

 

زیمنس از این انکودرها برای موتورهای القایی یا آسنکرون استفاده می کند که دارای پالس های A و A نات، B و B  نات Z و Z نات می باشد. البته می توان هر انکودر افزایشی دیگری را جایگزین این انکودر کرد.

 

مبدل های درایو کلیک

 

مبدل هایی که بر روی سروو موتورهای زیمنس نصب می شود SMI نام دارد و در واقع کابل سبز رنگ درایو کلیک واسطه ی بین این مبدل و کنترلر درایو می شود. ظاهر تمام مبدل های SMI تقریبا مشابه است، منتها برای هر انکودر یک نوع مبدل SMI مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

سه نوع مبدل SMI موجود می باشد:

 1. مبدل SMI 10 برای رزولور
 2. مبدل SMI 20 برای انکودرهای ERN و EQN
 3. مبدل SMI 30 برای انکودرهای افزایشی

حال به هر دلیلی مانند معیوب شدن یا در دسترس نبودن مبدل های SMI، می توان از مبدل های انکودر کابینتی یا همان SMC ها به عنوان جایگزین استفاده کنیم که مبدل های SMC نیز در سه نوع زیر تقسیم بندی می شوند.

 

 1. SMC 10 برای انکودر رزولور می باشد. بنابراین رزولور را با کابل شیلد دار می آوریم تا سر ماژول SMC 10 و از کارت SMC 10 با یک کابل معمولی درایو کلیک به کنترلر سینامیکس متصل می کنیم. لازم به ذکر است که تغذیه 24 ولت را از طریق کانکتورهای بالای کارت متصل میکنیم.
 2. SMC 20 مخصوص انکودرهای سینوسی EQN و ERN می باشد و شکل ظاهری آن مشابه SMC 10 می باشد.
 3. SMC 30 که برای انکودرهای افزایشی می باشد.

 

سری SINAMICS S120

 

درایوهای S120 قدرتمندترین عضو خانواده S می باشد و قادر است انواع موتورهای القایی را در مدهای کنترلی V/F، وکتور بدون انکودر و با انکودر و همچنین سروو موتورها را در انواع مدهای پوزیشن، سرعت و گشتاور کنترل کند.

 

 

درایوهای سینامیکس S120 در انواع تک فاز 200 … 240 ولت در توان های 0.55KW تا 4KW، سه فاز 200 .. 240 ولت 0.55KW تا 55KW، سه فاز 380 … 480 ولت در توان های 0.55KW تا 3040KW(3MW) و سه فاز 500 … 690 ولت 75KW تا 6840KW (6.8MW) تولید و به بازار عرضه می شوند. درایوهای سینامیکس S120 را می توان با کنترل یونیت های CU310-2 و CU320-2 کنترل کرد. منتها با کنترلر CU310-2 فقط می توان یک درایو را کنترل کرد در حالی که با کنترلر CU320-2 می توان همزمان چندین درایو را کنترل کرد.

 

پاور ماژول های سینامیکس S120 با توجه به ولتاژ ورودی و توان خروجی شان در 4 نوع مختلف:

 • کابینتی (Cabinet format)
 • شاسی (Chassis format)
 • بلوکی (Block size format)
 • کتابی (Book size format)

موجود می باشند.

 

 

برای پیکربندی و برنامه نویسی درایوهای سینامیکس S120 می توان از نرم افزارهای STARTER و SIMOTION SCOUT بهره برد.

 

گرچه در سال های اخیر سعی شده است تا تمامی مدل های سینامیکس در نرم افزار START Drive که یکی از نرم افزارهای جانبی TIA PORTAL می باشد جمع آوری شود اما کماکان همان نرم افزار های قدیمی تر یعنی SIMOTION SCOUT و STARTER باگ های کمتری دارند و مدل های بیشتری از درایوهای سینامیکس را پشتیبانی می کنند.

 

سری SINAMICS S150

 

درایوهای سینامیکس S150 از نوع کابینتی بوده و در انواع سه فاز 380 … 480 ولت در محدوده توان 110KW تا 800KW و سه فاز 75KW تا 1200KW (1.2MW) موجود می باشد.

 

 

این درایو های زیمنس قابلیت پشتیبانی از مدهای کنترلی V/F، وکتور با انکودر و بدون انکودر و همچنین قابلیت پشتیبانی از شبکه های صنعتی CANopen (CU320-2), Modbus TCP, PROFIsafe PROFINET, PROFIBUS DP, EtherNet/IP, USS, را نیز دارا می باشد. لازم به ذکر است که با استفاده از کنترلر CU320-2(2PN/DP) می توان این درایو را کنترل کرد.

 

سری SINAMICS S210

 

درایوهای سینامیکس S210 جدیدترین محصول کمپانی زیمنس در حوزه کنترل دور و درایو می باشد. سینامیکس S210 فقط برای راه اندازی و کنترل سروو موتورهای زیمنس می باشد و در رنج های تکفاز 200 … 240 ولت 0.1KW تا 0.75KW، سه فاز 200 … 240 ولت 0.1KW تا 1.5KW و سه فاز 380 … 480 ولت 0.4KW تا 7KW موجود می باشند.

 

 

سروو درایو سینامیکس S210 توسط نرم افزار TIA(start drive) پیکربندی و برنامه نویسی می شود و تحت شبکه PROFIDRIVE، دستورات و دیتاهای کنترلی را از PLC دریافت و اجرا می کند.

 

 

در پایان امیدواریم از این مقاله بهره کافی را برده باشید.

واحد آموزش – گروه صنعتی نوین کنترل

8 نظر

 • سلام جناب مهندس ممنون از مطالب کامل و جامع تون. ببخشید ما یک درایو سینامیکس 7.5 کیلو وات داریم و به موتور وصل کردیم اما قدرت موتور کم هست و با دست که شفت را نگه میداریم موتور متوقف میشه. خواستم بپرسم آیا پارامتری هست که قدرت موتور را زیاد کنیم؟ با تشکر

  • سلام، ممنون از توجه شما، از چه روشی برای کنترل درایو استفاده کردید؟ مُد V/f یا وکتور؟؟
   اگر در مُد V/f تنطیم کردید ولتاژ Boost را بیشتر نمایید و پارامتر P1312 را درصدی بیشتر کنید. اگر در مُد وکتور تنطیم کردید جریان مگنت رو با پارامتر Current No Load بیشتر کنید و همچنین توجه داشته باشید که اتوتیون و پارامترهای معرفی موتور رو به درستی وارد کرده باشید. اگر در خصوص نصب و راه اندازی درایو سوالاتی داشتید از طریق شماره تماس 03155239280 با کارشناسان فنی ما مطرح بفرمایید.

   موفق و موید باشید.

 • سلام و درود با تشکر از مقاله خوبتون در مورد درایو زیمنس
  ما یک اسپیندل موتور 750 وات رو با درایو سری V20 زیمنس راه اندازی کردیم. مشکلی که هست وقتی درایو رو run می کنیم ابتدا آلارم a501 و بعد ارور f1 می دهد. ماکزیمم ولتاژ رو طبق پلاک موتور برابر 220 ولت و ماکزیمم فرکانس رو روی 300 هرتز تنظیم کردیم ولی درایو اجازه بالا رفتن فرکانس رو نمیده، درایو آسیب دیده؟

  • سلام و درود دوست عزیز، دقت شود که فرکانس پایه در گروه پارامترهای 300، 200 و 1080 رو مقدار بالایی انتخاب کرده باشید. قبل از راه اندازی اتوتیون رو انجام بدهید و پارامترهای 1900 و 1910 رو نیز مطابق کاتالوگ درایو و برای حالت های مختلف به خصوص ایستا و بدون بار با مقدار تنظیم شده در درایو مطابقت دهید.
   موفق و موید باشید.

 • سلام و عرض ادب و احترام، سپاس از مطالب جامع و کاملتون، ما یک درایو میکرومستر زیمنس داریم که کل فرمان های رو از طریق شبکه با PLC دریافت می کند درایو اخیرا دچار مشکل شده و گاها خط توقف می خورد. اگر بخواهیم یک درایو جدید جایگزین کنیم؛ علاوه بر اینکه باید چک کنیم که آیا درایو جدید پروتکل شبکه درایو قدیمی رو پشتیبانی می کند یا خیر، چه موارد دیگری رو باید بررسی کنیم تا با اطمینان درایو جدید رو جایگزین کنیم؟ پیشاپیش از راهنماییتون سپاسگزارم.

  • با سلام و درود، در ابتدا تا حد امکان از همان برند و با همان مدل و مشخصات تهیه کنید و درایو فعلی را جهت رزرو، عیب یابی و تعمیر نماید. در خصوص تامین تجهیزات و مدل هایی که در بازار داخل موجود نیستند ما شرایطی را جهت واردات و تامین در سریع ترین زمان ممکن فراهیم کردیم و در این خصوص می توانید با کارشناسان ما از طریق شماره تماس 03155239280 در ارتباط باشید.
   در حالت کلی جهت تعویض درایو میکرومستر که فرمودید با توجه به اینکه شبکه شما پروفیباس می باشد مهمترین مواردی که برای تغییر و جایگزینی باید دقت نمایید:

   درایو برای چه کاربری استفاده شده است؟ کاربری های سبک همچون پمپ، فن، کانوایرهای سبک و … و یا کاربری های سنگین همچون میکسر، اکسترودر، آسانسور و … بنابراین با توجه به نوع کاربری درایو مناسب از برند دیگر را انتخاب نمایید.

   درایو در چه مدی کار می کند؟ مد V/f، مد های وکتور حلقه باز یا حلقه بسته

   درایو از چه طریقی فرامین کنترلی را دریافت می کند؟ از طریق ورودی و خروجی های روی ترمینال های درایو و شبکه پروفیباس و … بنابراین جهت جایگزینی درایو جدید باید به پشتیبانی از شبکه پروفیباس در درایو جدید دقت نمایید و همچنین باید دقت داشته باشید که در شبکه پروفیباس در درایو های از یک برند نیز در نحوه آدرس دهی، مقدار، شماره و نوع پارامترها تفاوت های زیادی وجود دارد و جهت اعمال تغییرات در آدرس ها و پارامترها باید به برنامه کنترلر PLC نیز دسترسی داشته باشید. لطفا مشخصات کامل و دقیقتر از کاربری درایو را برای ما ارسال فرمایید. موفق باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!