سایتکت اسکادا (Citect SCADA)

سایتکت اسکادا (Citect SCADA)

 

سایتکت اسکادا (Citect SCADA)

 

نرم افزار مانیتورینگ سایتکت اسکادا (Citect SCADA) یکی از قدرتمند ترین ابزارهای موجود برای مانیتورینگ در صنایع و کارخانجات و خطوط تولید می باشد که در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی آن بپردازیم.

 

همانطور که در مقاله اتوماسیون صنعتی بیان کردیم، سطح سوم هرم اتوماسیون به عنوان سطح نظارتی شناخته می شود. جایی که سطح قبلی از PLC استفاده می شد، در این سطح از SCADA استفاده می شود.

 

 SCADA مخفف”Supervisory Control and Data Acquisition” به معنی کنترل نظارتی و کسب اطلاعات است. SCADA اساساً ترکیبی از سطوح قبلی است که برای دسترسی به داده ها و سیستم های کنترل از یک مکان واحد استفاده می شود. در این لایه، داده ها پردازش شده و از طریق رابط های کاربری کنترل می شوند و سپس در پایگاه های داده ذخیره می شوند. به علاوه اینکه معمولاً یک رابط کاربری گرافیکی یا یک HMI برای کنترل عملکردها از راه دور نیز در نظر گرفته می شود.

 

نکته مهمی که باید در مورد SCADA بخاطر بسپارید آن است که می تواند چندین سیستم را از یک مکان واحد، کنترل کند. این نکته فقط به یک تجهیز مانند HMI محدود نمی شود. SCADA معمولاً برای کنترل چندین ماشین در فرآیندهای پیچیده، از جمله فرآیندهایی که شامل هزاران ورودی و خروجی هستند، همچون دستگاه های کاردینگ استفاده می شود.

 

 

گروه فنی و مهندسی نوین کنترل با استفاده از متخصصین توانمند، با تجربه و دارای سوابق پروژه های متعدد در حوزه اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق؛ تاکنون موفق به طراحی، رفع عیب و اجرای بسیاری از پروژه های مانیتورینگ Citect SCADA در سطح کشور عزیزمان ایران شده است و آماده رفع تمامی چالش های موجود در این حوزه می باشد.

پروژه Citect در سال 1973 به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه ی Alfa Laval کلید خورد. با گذشت زمان و استقبال صنایع از سیستم های SCADA گروه توسعه دهنده Citect از گروه Alfa Laval مستقل گردید و به عنوان شرکتی مستقل به نام Ci Technologies به کار خود ادامه داد.

 

این شرکت پس از مدتی به نام Citect تغییر نام داد تا از نام شناخته شده ی محصول نرم افزاری قدرتمند خود یعنی Citect SCADA استفاده کند.

 

 

پیشرفت قابل توجه Citect در آن سال ها باعث شد تا توجه سایر گروه های صنعتی به آن جلب شود. تا اینکه سرانجام این شرکت نیز همچون سایر شرکت های کوچک، توسط یکی از بزرگان این حوزه در جهان، یعنی  Schneider Electric در سال 2006 خریداری شد . شرکت Schneider Electric از سال 2008 انتشار و پشتیبانی نرم افزار Citect را آغاز کرد و آن را با محصولات سخت افزاری خود وقف داد.

 

 

احتمالا با سرچ و جستجوی کلمه Citect SCADA با سایت یا شرکتی تحت عنوان AVEVA مواجه شوید.

 

AVEVA Group یک شرکت معروف انگلیسی مستقر در شهر کمبریج است که به صورت تخصصی در حوزه ی تکنولوژی های نرم افزاری فعالیت می کند. هم اکنون لایسنس های نرم افزار سایتکت و پشتیبانی، تولید و ارائه خدمات نرم افزاری توسط این شرکت انجام می شود و دیگر سایتکت با برند اشنایدر الکتریک تولید و عرضه نمی شود و فقط با برند AVEVA در دسترس عموم قرار میگیرد.

 

 

Citect حدود 40 سال پیش برای اولین بار خود را در بازار اتوماسیون صنعتی در جهان تثبیت کرد و در این مدت با ارائه سیستم های کنترل فرآیند با عملکرد فوق العاده و با کیفیت بالا، خود را به عنوان یک رهبر نرم افزار تثبیت کرد. در طول سالیان فعالیت خود، این شرکت حوزه منافع خود را گسترش داده و در حال حاضر نیز با اطمینان می توان گفت طیف وسیعی از برنامه های نرم افزاری برای اتوماسیون صنعتی، سیستم های پشتیبانی، خدمات عمومی و … را از آن خود کرده است.

 

سایتکت اسکادا یک محصول نرم افزاری برای سیستم مانیتورینگ، کنترل و جمع آوری اطلاعات و داده ها (Supervisory Control and Data Acquisition) است.

 

سایتکت اسکادا انتخاب بسیاری از مشهورترین کمپانی های دنیا که به دنبال یک راه حل مقیاس پذیر، منعطف و قابل اعتماد هستند، می باشد.

 

جالب است بدانید که کمپانی های مطرح و تراز اول دنیا همچون BMW، General Motors، Pratt & Whitney  و …. از سیستم مانیتورینگ Citect SCADA در خطوط تولید خود بهره می برند.

 

این نرم افزار در قالب یک بسته ی نرم افزاری اصلی به نام Citect SCADA و چندین نرم افزار جانبی با نام های Citect SCADA Historian، Citect Facility و Switch2Citect ارائه می گردد.

 

 

نرم افزارهای جانبی عموما به جهت مدیریت پیشرفته اطلاعات و همچنین ارتباط نرم افزار اصلی با لایه های دیگر مدیریتی مورد استفاده قرار می گیرند.

حال سعی داریم به صورت اجمالی به معرفی نرم افزارهای جانبی Citect بپردازیم.

 
Citect SCADA Historian 

به کمک این نرم افزار می توان گزارش دقیقی از وضعیت عملکرد سیستم در اختیار داشت. همچنین این گزارش ها تا مدت ها در بایگانی سیستم حفظ و ذخیره خواهند شد.

 

Citect Facility

این نرم افزار راه حلی مناسب برای پاسخگویی به نیاز مدیریت و اتوماسیون هوشمند ساختمان ها می باشد.

این نرم افزار همانند Citect SCADA درایورهای زیاد و متنوعی را دارا می باشد به طوری که طیف وسیعی از محصولات را پشتیبانی می نماید.

 

Switch2Citect

به کمک این نرم افزار می توان نرم افزارهای مانیتورینگ قدیمی موجود را با حداقل رسیک پذیری به محیط Citect تبدیل نمود و در محیط جدید، سیستم اسکادا را طراحی کرد و توسعه داد.

 

لیست نرم افزارهایی که به کمک این ابزار قابل بازیابی می باشند عبارتند از:

 • Wonderware InTouch
 • Intellution Fix32
 • Intellution iFix
 • USData FactoryLink
 • Schneider Monitor Pro
 • Rockwell RSView32
 • Siemens Wincc
 • Siemens APACS Moore
 • GE CIMPLICITY
 • ICONICS GENESIS3
 • Wizcon Axeda
 • Telvent RTView
 • Vector QVision

 

 

سیستم سایتکت اسکادا به عنوان ابزاری برای رفع کلیه نیازهای کارخانه در قالب یک سیستم واحد و یکپارچه طراحی و توسعه یافته است. Citect SCADA شامل تمام اجزای لازم برای از بین بردن نیاز به نرم افزارهای اضافی و تقسیم اطلاعات است.

 

اولین Citect برای ویندوز، که در سال 1992 راه اندازی شد، سیستم های SCADA مبتنی بر PC را به سطح جدیدی از عملکرد افزایش داد ( 33000 نقطه ورودی گسسته، 16000 نقطه ورودی آنالوگ، 4000 Trend(روند)، 50 ایستگاه اپراتور، افزونگی به سبک DCS، پایگاه داده مشترک و ….. .) با این ویژگی ها، مشتریان و کاربران سایتکت همیشه می توانند اطمینان داشته باشند که سایتکت صرف نظر از اندازه سیستم از عهده هر چالشی بر می آید.

 

لازم به ذکر است که محیط توسعه Citect رایگان است و کاربر فقط هزینه مجوزهای اجرایی زمان اجرا (Run Time) را پرداخت می کند.

 

 

برخی از ویژگی های مهم Citect SCADA

 

افزونگی

 

افزونگی کامل یک راه حل بسیار قابل اعتماد در پروسه های حساسی که خرابی سخت افزار و توقف فرآیند می تواند منجر به خطرات جبران ناپذیری شود، می باشد. با قابلیت افزونگی کامل Citect، خرابی سخت افزار در هر قسمت از سیستم شما منجر به از دست رفتن عملکرد نخواهد شد.

 

لازم به ذکر است که بسیاری از فرایندهای تولید را فقط تحت شرایطی خاص و تعداد دفعات محدود می توان متوقف کرد. در این حالت، هم سخت افزار و هم نرم افزاری که این فرآیند را کنترل می کند، تحت الزامات افزایش قابلیت اطمینان هستند. افزونگی روش شناخته شده ای برای بهبود و افزایش قابلیت اطمینان سیستم ها می باشد. اما در سیستم سایتکت اسکادا افزونگی داخلی است. به این معنی که برای اجرای افزونه نیازی به نوشتن نرم افزار کاربردی اضافی نیست. Citect امکانات افزونگی هر یک از ماژول های عملکردی خود و همچنین کانال های ارتباطی بین ماژول ها و کنترل کننده های ورودی / خروجی را فراهم می کند.

 

به لطف معماری ماژولار Citect، کاربر هنگام توسعه برنامه، افزونگی گسترده ای پیدا می کند. یک ماژول عملکردی همزمان می تواند در دو سیستم مجزا بارگذاری شود. یکی از آنها به عنوان اصلی کار می کند و دیگری به صورت آماده به کار و رزرو دیگری می باشد.

 

تنظیمات افزونه در محصول تعبیه شده است و در هنگام نصب نرم افزار بر روی سیستم نصب می شود.

همانطور که می دانید مقاومت یک زنجیره با مقاومت ضعیف ترین حلقه آن تعیین می شود. بنابراین ، Citect برای محافظت از تمام زمینه های خطاهای احتمالی، افزونگی کامل را اعمال می کند. نه تنها از ماژول های عملکردی (سرورها و کلاینت ها) می توان پشتیبان تهیه کرد، بلکه همچنین می توان از اتصالات شبکه با دستگاه های ورودی / خروجی و حتی خود دستگاه های ورودی / خروجی پشتیبان تهیه کرد.

 

افزونگی در سیستم سایتکت اسکادا ارتباط تنگاتنگی با سیستم هشدار سخت افزاری دارد. در صورت خرابی و بروز مشکل در Citect، سوء عملکرد این دستگاه را به اپراتور اطلاع داده و گزارش می دهد که کدام تجهیزات پشتیبان در کار گنجانده شده است.

 

 

گرافیک قدرتمند و رابط کاربری

 

 قابلیت های گرافیکی سیستم SCADA برای هر پروسه ای بسیار مهم است. Citect به ما این امکان را می دهد تا یک رابط کاربری گرافیکی کاملاً رنگی، سازگار و با کاربرد آسان طراحی کنیم. در نرم افزار سایتکت اسکادا، برای توسعه رابطه اپراتور با سیستم Citect SCADA کتابخانه هایی از اشیا گرافیکی مختلف (خطوط، اشکال، متن، لوله ها و …) و نمادهای مورد استفاده در فرایند ها (مکانیسم ها، مخازن، پمپ ها و …) در نظر گرفته شده است.

 

تجزیه و تحلیل فرآیند

 

تجزیه و تحلیل فرآیند Citect که بخشی از یک سیستم SCADA است، ابزاری بصری و کاربر پسند برای تجسم، تجزیه و تحلیل داده ها است. تجزیه و تحلیل فرایند این امکان می دهد تا تمام تاریخچه را در کل فرایند از ابتدا تا انتها مشاهده کرده و اطلاعات مهمی را در اختیار اپراتورها قرار می دهد و به بهبود کارایی و بهره وری آنها کمک می کند.

 

پیکربندی آسان

 

هرچه پیکربندی کنید، خواه یک سیستم توزیع شده برای فرآیند تصفیه آب باشد یا یک سیستم متمرکز برای فرآیند حمل و نقل سنگ، انعطاف پذیری Citect روند پیکربندی سیستم کنترل را تسریع می کند و به طور قابل توجهی زمان و هزینه های توسعه را کاهش می دهد و همچنین در به حداقل رساندن خطرات پروژه به ما کمک زیادی خواهد کرد.

 

معماری ماژولار و مقیاس پذیر

 

سیستم سایتکت اسکادا هم برای سیستم های کوچک با ده ها یا صدها پارامتر و هم برای پروژه های بزرگ با صدها هزار پارامتر قابل استفاده است. این مقیاس پذیری توسط معماری کلاینت-سرور ماژولار تعیین می شود، که در آن هر ماژول کاربردی از سیستم سایتکت اسکادا می تواند بر روی یک رایانه جداگانه اجرا شود و حتی در چندین کامپیوتر توزیع شود تا عملکرد کلی افزایش یابد. این بدان معنی است که هرچه سیستم شما رشد می کند، سیستم سایتکت اسکادا نیز می تواند با آن رشد کند.

 

 

انعطاف پذیری

 

یکی از قابلیت‌های مهم سیستم اسکادا انعطاف‌پذیری و ظرفیت‌های طراحی آن است. Citect SCADA با استفاده از معماری کلاینت-سروری، قابلیت طراحی و بازسازی سیستم را بر اساس نیازهای خاص هر پروژه‌ ایجاد می‌کند.

 

معماری کلاینت-سروری Citect SCADA، از سطح وظایف شروع شده است. به طوری که هر وظیفه مانند یک ماژول مشخص و جداگانه‌ی کلاینتی و یا سروری عمل کرده و از طریق ارتباط کلاینت-سروری با سایر ماژول‌ ها ارتباط برقرار می‌کند. Citect SCADA شامل پنج وظیفه‌ی اساسی است که مسئولیت‌های زیر را برعهده دارند:

 • برقراری ارتباط با دستگاه‌های ورودی/خروجی
 • مانیتورینگ وضعیت آلارم‌ها و هشدارها
 • گزارش‌دهی خروجی
 • رسم نمودار
 • نمایش به کاربر

 

 

هشدارها 

 

هشدارها در پنجره های اختصاصی یا به عبارت دیگر صفحات مجزا از طریق اشیا گرافیکی متحرک به اپراتور منتقل می شوند. به عنوان مثال، در صورت بروز هشدار، رنگ شی از سبز به قرمز تغییر می کند. هر رنگ یا چراغ هشدار می تواند با عملکرد خاصی همراه باشد که هنگام وقوع این رویداد انجام می شود.

 

به عنوان مثال، پخش یک فایل صوتی برای اینکه در زمان بروز هشدار، اپراتور بتواند با هشدارها کار کند یا می توان پنجره های راهنمای ویژه ای ایجاد کرد تا اقداماتی را که اپراتور برای اصلاح شرایط اضطراری باید انجام دهد، بر روی نمایشگر نشان دهد. اطلاعات مربوط به آلارم ها و عکس العمل اپراتور در برابر آنها را می توان هم به صورت خودکار هنگام وقوع زنگ هشدار و هم به درخواست اپراتور نمایش داد.

 

Citect بین چهار نوع هشدار قابل تنظیم توسط برنامه نویس تمایز قائل می شود:

 

 • هشدارهای گسسته که با تغییر حالت متغیرهای گسسته (از 0 به 1 یا بالعکس) ایجاد می شوند.
 • هشدارهای آنالوگ زمانی که متغیرهای آنالوگ از حد بالا و پایین مشخصی که برای آنها در نظر گرفته شده خارج شوند، رخ می دهند.
 • هشدارهای دارای ویژگی زمان، اجازه می دهند پیام ها با دقت میلی ثانیه ثبت شوند. از زمان برای مطالعه شرایط هشدار دهنده که در آن تعدادی هشدار به طور همزمان رخ می دهد استفاده می شود. با استفاده از زمان می توان توالی زنگ های هشدار را شناسایی کرد.
 • هشدارهای ترکیبی ناشی از ترکیبی از رویدادها

علاوه بر هشدارهای قابل تنظیم که در بالا به آن اشاره شد، Citect دارای دسته ای از هشدارهای سخت افزاری / داخلی نیز هست. Citect به طور منظم روال های تشخیصی را برای بررسی وضعیت خود و وضعیت دستگاه های ورودی / خروجی اجرا می کند. خطاهای شناسایی شده به طور خودکار به اپراتور گزارش می شوند. هشدارهای سخت افزاری همیشه به طور جداگانه وارد سیستم می شوند و در یک نمایشگر هشدار جداگانه نشان داده می شوند.

 

 

نمودارها

 

سیستم نمودار توزیع شده در Citect می تواند صدها متغیر را کنترل کند بدون اینکه بر عملکرد یا یکپارچگی داده ها تأثیر بگذارد در این صورت میتوان هر پارامتر تولیدی را ثبت کرد و نمایش داد. نمودارها در Citect تصویری از تغییر مقدار یک متغیر (حجم محصول نهایی، سطح، دما و …) در طول زمان و همچنین ارزیابی گرافیکی عملکرد دستگاه و میزان پیشرفت پروسه را به نمایش می گذارند.

 

در هر فرایندی می توان متغیرهای مختلفی را بر روی صفحه نمایش مانتیور کرد که در واقع نمایش بصری از رفتار فرآیند در طول زمان را نشان می دهد. نمونه ها و متغیر های مورد نیاز را می توان هم به صورت دوره ای و هم در زمان وقوع برخی وقایع در سیستم بازیابی کرد. میزان نمونه برداری می تواند از 10 میلی ثانیه تا 24 ساعت متغیر باشد.

 

 

گزارش ها

 

گزارش Citect سندی است که برخی از شاخص های عملکرد را منعکس می کند و به صورت دوره ای، در صورت درخواست یا هنگام وقوع یک رویداد (به عنوان مثال ، هنگامی که وضعیت متغیری تغییر می کند، هنگام راه اندازی Citect یا در یک ساعت مشخص از روز) صادر می شود.

 

گزارش ها را می توان در هر قالب کاربر پسند تولید کرد. این می تواند شامل متن قالب بندی شده، اطلاعات عملیاتی و انباشته شده و همچنین نتایج محاسبات ریاضی باشد. علاوه بر این، گزارش ها ممکن است حاوی برخی دستورات باشند مانند: تغییر پارامترهای خط تولید، دستورالعمل های بارگیری، انجام تشخیص کالاها و… .

 

گزارش ها را می توان نمایش داد، چاپ کرد و یا برای مشاهده در روز های آینده داخل دیسک ذخیره کرد. گزارش ها می توانند در قالب و فرمت های مختلف متنی نیز باشند. اگر سیستم دارای دو سرور – اصلی و پشتیبان باشد، گزارش ها توسط سرور اصلی تولید می شود و در صورت خرابی سرور اصلی، گزارش توسط سرور پشتیبان صادر می شود.

 

در پایان امیدواریم که از این مقاله بهره کافی را برده باشید.

واحد آموزش – گروه صنعتی نوین کنترل

4 نظر

 • بسیار عالی. مطالبتون واقعا کامل هستند.
  عکس های فوق العاده خوبی داخل سایت قرار دادید. موفق باشید.

 • درود. نسخه با لایسنس معتبر سایتکت اسکادا برای ۱۰۰ نقطه
  کنترلی چه قیمتی است ؟ آیا آموزش اختصاصی هم دارید ؟

  • سلام و درود
   لطفا در خصوص نرم افزار کنترل و مانیتورینگ سایتکت اسکادا با کارشناسان ما از طریق شماره تماس 03155239280 تماس حاصل فرماید.
   پایدار و پاینده باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!