مانیتورینگ PCS7

مانیتورینگ PCS7

 

مانیتورینگ PCS7

 

در مقالات سامانه کنترل زیمنس و سخت افزار PCS7 به شرح و بررسی سامانه PCS7 و اجزای آن پرداختیم در این مقاله قصد داریم به صورت اجمالی، سامانه مانیتورینگ PCS7 را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

 

از زمانی که سامانه های کنترلی مختلفی در صنایع مورد استفاده قرار گرفته اند، نیاز به نرم افزاری که بتوان از طریق آن به سامانه کنترلی، فرمان های لازم را ارسال و اطلاعات مربوط به فرآیند را دریافت و مشاهده نمود به شدت احساس می شد.

 

 

در گذشته برای ارسال فرمان، از شستی های صنعتی و پوش باتن ها و همچنین برای نمایش اطلاعات فرایندها از تجهیزاتی مانند لامپ سیگنال، نمایشگرهای صنعتی و دیگر تجهیزات نمایشی استفاده می شد. همزمان با پیشرفت علم و فناوری و همچنین حضور PLC و DCS، ایده استفاده از صفحات گرافیکی کامپیوتری در اذهان شکل گرفت؛ بدین ترتیب تولیدکنندگان تجهیزات سامانه های کنترل، نرم افزار هایی را به جهت مانیتورینگ فرایندهای صنعتی تولید و به بازار عرضه کردند. به این سامانه مانیتورینگ در اصطلاح HMI گفته می شود و در واقع قابلیت نمایش گرافیکی پروسه، نمایش اطلاعات فرایند، ذخیره سازی و آرشیو اطلاعات را دارا می باشد.

 

 

کمپانی زیمنس به منظور مانیتورینگ فرایندهای صنعتی دو نوع سامانه مانیتورینگ ارائه نموده است، که یکی از آنها برای کاربردهای محدود (سامانه مانیتورینگ مبتنی بر OP و TP) مانند برخی دستگاه ها، کارخانجات و صنایع کوچک و دیگری به عنوان سامانه مانیتورینگ جهت پیاده سازی در صنایع بزرگ (سامانه مانیتورینگ مبتنی بر PC) از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، فولاد، مس، آب و فاضلاب، ریسندگی و…. مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

 

 

سامانه مانیتورینگ مبتنی بر OP(Operator Panel) و TP(Touch Panel)

 

در این نوع سامانه، از OP یا TP که دارای سخت افزار خاصی بوده و توسط نرم افزار WinCC Flexible برنامه نویسی و طراحی می شوند، استفاده می گردند. در شکل زیر نمونه ای از این TP ها را مشاهده می کنید.

 

 

 

 

سامانه مانیتورینگ مبتنی بر PC

 

در این روش برای سامانه HMI از کامپیوترهای معمولی و در فرایندهای بزرگ از سرور استفاده می شود؛ بدین منظور بایستی نرم افزار WinCC را بر روی کامپیوتر نصب و پیکربندی نمود به طوریکه در آن بتوان نمایش گرافیکی، ذخیره سازی داده ها و سایر مواردی که از یک سامانه مانیتورینگ انتظار می رود را پیاده سازی نمود.

 

 

این نوع سامانه که به عنوان راه حل اصلی زیمنس برای مانیتورینگ فرایندهای صنعتی مطرح است در پروژه های کوچک، متوسط و بزرگ صنعتی استفاده می شود و کاربرد آن نسبت به TP و OP بسیار بیشتر است.

 

در سامانه PCS7 به منظور پیاده سازی سامانه مانیتورینگ، از PC تحت نرم افزار WinCC استفاده می شود و این موضوع، فراگیری نرم افزار WinCC را از اهمیت دوچندانی برخوردار نموده است زیرا کسی قادر است به خوبی با نرم افزار PCS7 کار کند که ضمن آشنایی با PLC و شبکه های صنعتی، توانایی کار با نرم افزار WinCC را نیز داشته باشد.

 

در تصویر زیر نمایی از یک سامانه مانیتورینگ مبتنی بر PC را مشاهده می کنید.

 

 

در پایان امیدواریم که از این مقاله بهره کافی را برده باشید.

واحد آموزش – گروه صنعتی نوین کنترل 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!