سروو درایو های پاناسونیک

سروو درایو های پاناسونیک

 

سروو درایو های پاناسونیک

 

سروو موتور و سروو درایو های پاناسونیک از کیفیت، راندمان و تنوع بالایی برخوردار هستند همانطور که در مقاله برندهای اتوماسیون صنعتی بیان شد، پاناسونیک یک کمپانی بین المللی است که دفتر اصلی آن در اوزاکا ژاپن است. آغاز کار آن در سال 1918 با تأسیس ماتسوشیتا الکتریک شکل گرفت.

 

 

طی سالهای گذشته پاناسونیک تجارت خود را به بخشهای مختلف زیر توسعه داده است:

 

  • Appliances
  • Eco Solutions
  • Connected Solutions
  • Automotive & Industrial Systems

 

با توجه به کیفیت، تنوع و کارایی بالای محصولات کمپانی پاناسونیک و نیز با توجه به استفاده گسترده از انواع مختلف این محصولات در صنایع کشور، واحد بازرگانی گروه صنعتی نوین کنترل طی سال های اخیر با تمرکز بر این حوزه شرایط و امکانات لازم برای تامین و واردات انواع مختلف تجهیزات اتوماسیون صنعتی کمپانی پاناسونیک را فراهم نموده است.

 

 

سروو موتور و سروو درایو های پاناسونیک از جمله قدرتمندترین تولیدات این کمپانی هستند که در طیف وسیعی تولید و روانه بازار می شود از این رو در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع مدل های قدیمی و جدید سروو درایو های پاناسونیک بپردازیم.

 

 

سری MINAS S

 

سروو درایوهای سری  MINAS S یکی از قدیمی ترین و اولین سروو درایو های کمپانی پاناسونیک می باشد که در3 نوع تک فاز100ولت و200ولت و سه فاز200ولت، در محدوده توان 30w تا 750w به بازار عرضه می شدند. این نوع از سروو درایوها به دلیل رنج توان پایینی که داشتند، صرفا در کاربری های سبک مورد استفاده قرار می گرفتند.

 

 

همانطور که از ظاهر این سروو درایو مشخص است، بسیار ساده و ابتدایی بوده و صرفا دارای سه پورت می باشد. پورت CN برای ارتباط گیری با کنترلر PLC، پورت CN SIG برای اتصال انکودر و پورتCN SER برای برقرای ارتباط سریال با کامپیوتر یا لپ تاپ به جهت کانفیگ و برنامه نویسی توسط نرم افزار.

 

نرم افزار مربوط به کانفیگ و برنامه نویسی سروو درایوهای پاناسونیک PANATERM نام دارد که ورژن های مختلفی از آن موجود می باشد که متناسب با مدل سروو درایو باید ورژن مورد نظر را انتخاب و نصب نمایید. برای مثال PANATERM V3.7 برای کانفیگ و برنامه نویسی MINAS S گزینه مناسبی می باشد.

 

در شکل زیر نمایی از سروو درایو MINAS S را که در آن پورت ها و کانکتورها با جزئیات نشان داده شده است را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که سروو درایوها از نظر ابعاد، جانمایی تابلو و شکل ظاهری، فریم (Frame) یا تایپ (Type) های مختلفی دارند که در تصویر زیر  Type 1و  Type 3به تصویر کشیده شده است.

 

 

سروو درایوهای MINAS S سال هاست که با پیشرفت تکنولوژی و توسعه اتوماسیون صنعتی، منسوخ شده و دیگر در دستگاه ها و خطوط تولید مورد استفاده قرار نمی گیرند.

 

سری MINAS E

 

سروو درایوهای سری  MINAS E به عنوان سروو درایو های کامپکت کمپانی پاناسونیک شناخته می شوند که در3 نوع تک فاز100ولت و 200ولت و سه فاز200ولت، در محدوده توان 50w تا 400w به بازار عرضه می شوند. در تصویر زیر نمایی از سروو درایو MINAS E را مشاهده می کنید.

 

 

سروو درایوهای MINAS E فقط دارای مد کنترلی پوزیشن داخلی می باشند و برای مقاصد کنترلی Torque control, speed control, full closed  مناسب نمی باشند. همچنین به دلیل توان خروجی پایین، از این مدل سروو درایوها برای پروژه های سنگین استفاده نمی شود .

 

 

نسل بعدی سروو درایوهای پاناسونیک که میخواهیم به آن بپردازیم خانواده MINAS A می باشد. که به MINAS A6, MINAS A5, MINAS A4, MINAS A3, MINAS A تقسیم می شود.

 

سری MINAS A

اولین و قدیمی ترین عضو از خانواده MINAS A مدل A می باشد که در 2 نوع 100 ولت تکفاز و 200 ولت سه فاز در محدوده توان 30w تا 5Kw به بازار عرضه می شدند.

مشخصه های بارز این سری از سروو درایوهای MINAS نسبت به سری های قبلی توان عملیاتی بالاتر، ظاهری متفاوت تر و دارا بودن 2 پورت سریال بر روی سروو درایو می باشد.

 

 

وجود 2 پورت سریال بر روی سروو درایو این امکان را به ما می دهد که همزمان از طریق یکی از پورت ها بتوان به لپ تاپ یا PC متصل شد و عمل برنامه نویسی و کانفیگ را انجام داد و از طریق پورت دوم، شبکه ی بین سروو درایو و PLC یا HMI را برقرار کرد.

نرم افزار PANATERM V3.7 که از ورژن های قدیمی این نرم افزار می باشد، مناسب برای برقراری ارتباط بین این مدل از سروو درایوها و PC می باشد.

تولید این سری از سروو درایوهای پاناسونیک سال ها پیش متوقف شده و درحال حاضر تولید نمی شوند و جای خود را به نسل های جدید تر داده اند.

 

سری MINAS A3

سروو درایوهای MINAS A3 نسل بعدی سروو درایوهای A می باشند که در سه نوع تکفاز100 ولت و  200 ولت و سه فاز200 ولت در محدوده توان 30w تا 5Kw به بازار عرضه می شدند.

 

 

مشخصه بارز سری A3 نسبت به سری A تنوع ویژگی پارت نامبرهای مختلف سری A3 می باشد. به عنوان مثال سروو درایوهای MINAS A3 در دورهای 5000rpm, 3000rpm, 2000rpm, 1000rpm موجود می باشند در حالی که سری A فقط با سرعت 3000rpm بودند ولی از نظر ظاهری و رزولوشن تفاوت چشمگیری بین سری A و A3 دیده نمی شود.

سروو درایوهای MINAS A3 چندسالی است که Discontinued شده اند و دیگر تولید نمی شوند.

 

سری MINAS A4

سروو درایوهای MINAS A4 نسل بعدی سروو درایوهای  Aمی باشند که در انوع تکفاز100ولت و 200ولت و 3فاز200ولت در محدوده توان 50w تا 5Kw و در دورهای 5000rpm, 3000rpm, 2000rpm, 1000rpm به بازار عرضه می شدند.

 

 

سروو درایوهای MINAS A4 از ماه دسامبر 2016 Discontinued شده اند و دیگر تولید نمی شوند. اما معمولا تا چند سال بعد از توقف تولید محصولات نیز می توان نو و آکبند آنها را از کشورهای شرق آسیا همچون چین، تایوان، ژاپن و مالزی به کشور وارد کرد. کما اینکه در سال های گذشته و پروژه های مختلف، واحد بازرگانی گروه صنعتی نوین کنترل، واردات، نصب و راه اندازی طیف وسیعی از این مدل سروو درایو ها را انجام داده است.

 

 

سروو درایوهای MINAS A4 در 3 مدل A4P, A4N, A4 که هر یک امکانات و مشخصه های خاص خود را دارند تقسیم می شوند که در زیر مشاهده می کنید.

 

سری MINAS A4

 

 

سری MINAS A4P

 

سروو درایوهای مدل A4P قابلیت POSITIONING PULSE را ندارند و صرفا با تحریک ورودی های مورد نظر، موقعیت جدید داخل درایو ست می شود.

یکی از مشخصه های این مدل وجود 2 پورت LAN بر روی سروو درایو می باشد که به راحتی می تواند با PLC های پاناسونیک در بستر شبکه مدباس تحت شبکه قرار گیرند.

 

 

سری MINAS A4N

 

سروو درایوهای MINAS A4N به دلیل دارا بودن 2 پورت ورودی انکودر، قابلیت اجرای روش های Full closed control و اتصال انکودر دوم می باشد و از نظر سایر ویژگی ها تا حدود زیادی شبیه بقیه مدل های MINAS A4 می باشد.

 

سری MINAS A5

نسل بعدی سروو درایوهای پاناسونیک، سروو درایوهای MINAS A5 می باشند که نسبت به سری های گذشته دارای طراحی ظریف تر، توان عملیاتی بالاتر، دقت عملکرد و رزولوشن بالا، پشتیبانی از شبکه های صنعتی و… می باشد.

سروو درایوهای MINAS A5 به مدل های MINAS A5E, MINAS A5B, MINAS A5N, MINAS A5 تقسیم می شوند.

 

سری MINAS A5

 

 

سروو درایوهای MINAS A5 در بازه توانی 50w-15Kw در ولتاژهای تکفاز و سه فاز 200 ولت و سه فاز 400 ولت و با دورهای 1500-6000RPM و با قابلیت های کنترل سرووموتور در مدهای پوزیشن، سرعت و گشتاور موجود می باشند.

سروو درایوهای MINAS A5 به 2 روش دریافت پالس و ورودی آنالوگ قادر به کنترل سروو موتور می باشند. همچنین در سری های A5 به دلیل دارا بودن پورت ورودی انکودر خارجی، امکان پیاده سازی کنترل Full close نیز فراهم می باشد.

 

سری MINAS A5E

 

 

سروو درایوهای مدل MINAS A5E در بازه توانی 50w-5Kw در ولتاژهای تکفاز و سه فاز 200 ولت با دورهای 1500-6000RPM با قابلیت تنها پوزیشن کنترل و روش کنترلی دریافت پالس موجود می باشند.

 

سری MINAS A5B & A5N

 

 

سروو درایوهای MINAS A5B  و MINAS A5N پیشرفته ترین و قدرتمندترین عضوهای خانواده MINAS A5 می باشند.

این 2 مدل سروو درایو که به سری Network series معروف هستند، در بازه توانی 50w-15Kw با دورهای 1500-6000RPM و ولتاژهای تکفاز و سه فاز200 ولت و سه فاز 400 ولت در بازار های جهانی موجود می باشند.

این دو مدل از سروو درایوهای پاناسونیک قابلیت کنترل سروو موتور در تمامی مدهای پوزیشن، سرعت و گشاور را دارا می باشند.

مشخصه اصلی این سروو درایوها بهره گیری از شبکه های ETHERCAT و RTEX Protocol می باشد. به طوری که سروو درایو A5N دارای شبکه RTEX و سروو درایو A5B دارای شبکه ETHERCAT می باشند که می توان فرامین کنترلی و اعمال موقعیت های مختلف را از طریق کنترلر و در بستر شبکه به سروو درایو ارسال کرد.

همچنین می توان از طریق بستر شبکه های فوق، با استفاده از سروو درایو سری A5N تا 32 محور و با استفاده از سروو درایو A5B تا حداکثر 64 محور را به صورت همزمان کنترل کرد.

 

 

لازم به ذکر است که برای کانفیگ و برنامه نویسی سروو درایوهای MINAS A5 باید از ورژن های بالاتر نرم افزار PANATERM استفاده کرد چرا که ورژن های قدیمی تر از این سری پشتیبانی نمی کنند.

برای مثال PANATERM V6 نرم افزاری کامل و قدرتمند به جهت کانفیگ و پیکربندی سروو درایوهای MINAS A5 می باشد.

نرم افزار PANATERM V6 شامل دو نرم افزارجانبی SIM MOTOR و PANATERM CONVERTOR نیز می باشد که اولی برای مشاهده کردن وضعیت سروو موتور در حالت آنلاین و مشاهده پارامترهای مختلف و دومی برای تبدیل پیکربندی MINAS A4 و open کردن آن در MINAS A5  می باشد.

 

سری MINAS A6

 

 

سروو درایوهای MINAS A6 جدیدترین و قدرتمند ترین سری از سروو درایوهای کمپانی پاناسونیک می باشند که در محدوده توان 50w تا 5Kw و در ولتاژهای تکفاز و سه فاز 200 ولت و سه فاز 400 ولت به بازار عرضه می شوند.

مشخصه بارز سروو درایوهای MINAS A6 رزولوشن فوق العاده بالای آنها می باشد به طوریکه رزولوشن این سروو درایوها برای موتورهای با انکودر 20بیت، به ازای هر دور 1048576 پالس و برای انکودر 23بیت 8388608 پالس در هر دور می باشد که دقت فوق العاده بالایی محسوب شده و مناسب پروژه های کنترلی حساس و دقیق می باشد.

سروو درایوهای MINAS A6 به مدل های MINAS A6B, MINAS A6N, MINAS A6SF, MINAS A6SG, MINAS A6SE تقسیم می شوند.

 

سری MINAS A6SE

 

 

سروو درایوهای مدل MINAS A6SE ساده ترین مدل از سری MINAS A6 می باشد و به عنوان مدل Basic شناخته می شود. این سروو درایو صرفا مناسب Position control می باشد و در این سروو درایو ها نمی توان مدهای کنترلی سرعت و گشتاور را به اجرا گذاشت.

روش کنترل پوزیشن این سروو درایو ها از طریق اعمال فرمان به پایه های دیجیتال واقع بر روی سروو درایو می باشد و همانند مدل MINAS A4P قابلیت Positioning pulse  ندارند. همچنین این سروو درایو از شبکه های Ethercat و RTEX و RS485-RS232 نیز پشتیبانی نمی کند.

 

سری MINAS A6SG

 

 

این سری از سروو درایوهای MINAS A6 از نظر امکانات یک مدل بالاتر از MINAS A6SE می باشند و مشخصه بارز آنها پشتیبانی از شبکه مدباس RS485 می باشد که در قسمت پارت نامبرهای پاناسونیک نیز از این سری به عنوان RS485 Communication Type یاد می شود.

MINAS A6SG همانند MINAS A6SE فقط از مد Position control  پشتیبانی می کند و روش کنترل پوزیشن نیز از طریق فرمان به پایه های دیجیتال کانکتور تعبیه شده بر روی درایو می باشد.

 

سری MINAS A6SF

 

 

این مدل از سروو درایوها تکمیل کننده و پیشرفته تر از 2 مدل ذکر شده در بالا می باشند و در لیست محصولات پاناسونیک نیز از این مدل به عنوان Multifunction یاد می شود. از امکانات این سروو درایوها می توان به پشتیبانی از مدهای کنترلی پوزیشن، گشتاور و سرعت اشاره کرد. همچنین پشتیبانی از شبکه های مدباس RS485-RS232 از دیگر ویژگی های این سروو درایو است.

سروو درایو MINAS A6SF به دلیل دارا بودن 2 پورت انکودر، امکان کنترل به روش Full close را نیز دارا می باشد.

 

سری MINAS A6B & A6N

 

سروو درایوهای MINAS A6B & MINAS A6N مجهزترین و بروزترین مدل های MINAS A6 می باشند و معروف به سری های Network سروو درایوهای پاناسونیک می باشند.

سروو درایوهای MINAS A6B مجهز به شبکه Ethercat بوده که از طریق برقراری شبکه با PLC توانایی کنترل پوزیشن سروو موتورها را دارا می باشند.

به طور مشابه سروو درایوهای MINAS A6N قابلیت پشتیبانی شبکه RTEX را دارا بوده و از طریق ارتباط گیری با PLC در بستر این شبکه، قادر به کنترل سروو موتور می باشند.

 

لازم به ذکر است که برای کانفیگ و پیکربندی سروو درایوهای MINAS A6 می توان از نرم افزار PANATERM V6 استفاده نمود.

 

سری MINAS A6 Multi servo drive

 

 

سروو درایوهای MULTI SERVO جدیدترین نوآوری کمپانی پاناسونیک در طراحی و ساخت تجهیزات کنترل موقعیت می باشد که در محدوده توان 750w تا 5kw به بازار عرضه می شوند. این سروو درایوهای ماژولار که به سروو درایوهای book size نیز معروف می باشند همزمان قادر به کنترل 2 محور می باشند.

نکته مثبت در طراحی این سروو درایو ها آن است که می توان چندین سروو درایو دو محوره (50 میلی متری) را فقط با یک واحد منبع تغذیه کامپکت (عرض 50 میلی متر یا 100 میلی متر) و با اتصال لینک های DC سروو درایوها به یکدیگر، راه اندازی کرد.

عرض این سروو درایوها 50 میلیمتر بوده و فضای کمی در تابلوهای برق اشغال میکند. به گفته کمپانی پاناسونیک، فضای اشغال شده در تابلو را 64 درصد کاهش می دهد.

 

سری MINAS LIQI

 

 

سروو درایو های MINAS LIQI یکی از تولیدات حال حاضر کمپانی پاناسونیک می باشد که در محدوده توان 50W تا 1KW و فقط در ولتاژ 200 ولت تکفاز تولید می شوند.

این سروو درایوها برای مقاصد کنترلی ساده و دستگاه های سبک مورد استفاده قرار می گیرند. رزولوشن این سروو درایوها 10000 پالس بوده و انکودرشان صرفا از نوع افزایشی می باشد و فقط از مد کنترلی پوزیشن پشتیبانی می کنند.

ورژن های قبلی نرم افزار PANATERM از این مدل سروو درایو پشتیبانی نمی کند و باید از نسخه PANATERM V6.0.2 جهت کانفیگ و پیکربندی این سروو درایو استفاده کنید.

 

واحد بازرگانی – گروه صنعتی نوین کنترل

گروه صنعتی نوین کنترل ارائه دهنده مجموعه خدمات بازرگانی در حوزه تامین و واردات قطعات خاص برق، کنترل و اتوماسیون صنعتی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


دستگاه مولتی دریل
دستگاه وایندر
خط ذوب ریسی
خط تولید استرچ متال
دستگاه پاساژ
سیستم بوستر پمپ

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

مقالات


درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه مولتی دریل
دستگاه وایندر
خط ذوب ریسی
خط تولید استرچ متال
دستگاه پاساژ
سیستم بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!