انواع PLC های زیمنس

انواع PLC های زیمنس

 

PLC های برند زیمنس

 

همانطور که در مقاله معرفی برندهای اتوماسیون صنعتی نیز به آن اشاره کردیم؛ زیمنس شرکتی چند ملیتی و از بزرگترین و قدیمی ترین شرکت ها در زمینه اتوماسیون صنعتی و تولید PLC است که دفتر اصلی آن در مونیخ آلمان است.

 

 

این شرکت در سال 1847 توسط ورنر فون زیمنس و یوهان گئورگ هالسکه تاسیس شد. امروزه این شرکت با تمرکز بر طراحی در شاخه های اصلی مهندسی ، مانند تولید انرژی، ساخت تجهیزات پزشکی و بهداشتی، زیرساخت ها، اتومبیل ها، اتوماسیون صنعتی و … به یکی از بزرگترین شرکت های تولیدی صنعتی در اروپا تبدیل شده است.

 

زیمنس یکی از اصلی ترین و بزرگترین تولید کنندگان PLC از گذشته تا کنون در جهان بوده است.

 

 

 

سیماتیک سری SIMATIC Version G – G

 

زیمنس در سال 1958 تولید PLC را با SIMATIC Version G آغاز کرد. نام SIMATIC نام تجاری ثبت شده زیمنس است. کلمه SIMATIC در واقع ترکیبی از  “SIEMENS” و “AUTOMATIC” است.

 

 

 پس از چند سال به دلیل محدودیت امکانات و عملکرد PLCهای SIMATIC Version G  و همچنین پیشرفت علم و تکنولوژی، تولید این محصول متوقف شد و به مرور زمان منسوخ شد.

 

 

سیماتیک سری SIMATIC S3 – S3  

 

 

زیمنس در سال 1973 تولید PLC را با سری SIMATIC S3 آغاز کرد. این PLC ها نیز با گذشت زمان به سرنوشت سری قبلی SIMATIC دچار شد و دیگر پاسخگوی نیاز صنایع مختلف نبود و پس از چند سال توقف تولید شد و در اوایل سال 1979 جای خودش را به PLC های سری SIMATIC S5 داد.

 

 

سیماتیک سری SIMATIC S5 – S5  

 

 

PLC های SIMATIC S5 نیز در دو مدل کامپکت و ماژولار عرضه می شدند.

برخی از آنها مانند S5-90U و S5-95U ، از سری S5 های کامپکت بوده و دامنه عملکردی و امکانات محدودی داشتند و برخی دیگر مانند S5-100U وS5-115U، از سری ماژولار بوده و برای سیستم های کنترلی با کارایی و ابعاد متوسط ​​استفاده می شدند.

همچنین برای پروژه های بزرگ و حوزه های عملکردی وسیع تر از مدل های ماژولار S5-135U و S5-155U استفاده می شد.

برنامه نویسی PLC های سری  SIMATIC S5 با نرم افزار Step5 انجام می شد.

 

 

سیماتیک سری SIMATIC S7 – S7 

با گذشت زمان و پیشرفت های صنعتی،  PLC های S5 نیز منسوخ شدند و در سال 1995جای خود را به سری قدرتمند SIMATIC S7 دادند.

 

 

PLC های سری S7 به پنج خانواده ی سیماتیک مختلف تقسیم می شوند.

S7-200 که به صورت کامپکت تولید شده و برای سیستم های کنترلی و دستگاه های کوچکتر و قدیمی تر استفاده می شده است که در حال حاضر تولید نمی شود و جای خود را به S7-1200 داده است.

 

S7-300 که به صورت ماژولار و کامپکت در بازار عرضه می شود و برای پروژه های متوسط و نسبتا بزرگ استفاده می شود. و سری S7-400 تماماً ماژولار بوده و در پروژه های بزرگ و حساس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

جدیدترین و آخرین مدل از PLC های زیمنس، S7-1500 می باشد که به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک جایگزین S7-300 خواهد شد. در ادامه به بررسی جزئیات بیشتری از PLC های SIMATIC S7 خواهیم پرداخت.

 

 

لوگو زیمنس – LOGO Logic Module

 

 

لوگو زیمنس، کوچکترین PLC ساخت کمپانی زیمنس است. زیمنس این محصول را در سال 1996 به بازار عرضه کرد. نه تنها پس از چند سال تولیدش متوقف نشد، بلکه سال به سال آن را ارتقا داد و بر امکاناتش افزود. امکاناتی نظیر افزایش تعداد ورودی خروجی، پشتیبانی از شبکه های صنعتی و ماژول های ارتباطی، اضافه شدن توابع و دستورات برنامه نویسی و …

 

برای مثال یکی از امکانات اضافه شده به LOGO ورژن 8 ماژول ارتباطی کنترل از راه دور به وسیله سیم کارت است که به واسطه آن می توان بسیاری از پروژه های کاربردی با LOGO V8 را انجام داد و همچنین اضافه شدن قابلیت وب سرور و پیاده سازی شبکه های Ethernet TCP/IP & Modbus TCP/IPو…

LOGO V8 جدیدترین ورژن این محصول می باشد.

 

 

PLC های LOGO مناسب برای پروژه های کوچک با تعداد ورودی و خروجی های کم مانند اتوماسیون ساختمان، دستگاه های کوچک، سیستم روشنایی و … می باشد. در آخرین ورژن از این محصول یعنی LOGO 8 تعداد ورودی های دیجیتال 24 عدد، خروجی دیجیتال 20 عدد ( تا قبل از LOGO 8 این مقدار 16 عدد بود)، ورودی آنالوگ 8 عدد و خروجی آنالوگ نیز 8 عدد می باشد که می توانیم با توجه به نیاز پروژه با افزودن کارت های دیجیتال یا آنالوگ، به هرتعدادی از ورودی وخروجی دیجیتال یا آنالوگ برسیم.

 

PLC LOGO های زیمنس در دو مدل عرضه می شود:

        1- ماژول با صفحه نمایش

در این مدل امکان نمایش ورودی و خروجی ها، تست برنامه، برنامه نویسی و ویرایش برنامه از طریق کلید های روی PLC می باشد. لازم به ذکر است که برنامه نویسی PLC LOGO زیمنس از طریق نرم افزار LOGO Soft Comfort انجام می شود.

 

        2- ماژول بدون صفحه نمایش

این ماژول از نظر اقتصادی به صرفه تر بوده و کار با آن راحت تر می باشد و برنامه نویسی فقط از طریق نرم افزار LOGO Soft Comfort انجام می شود.

 

 

سیماتیک سری SIMATIC C7 – C7 

کنترلرهای C7 ترکیبی از S7-300 و  Operator Control هستند و علاوه بر اینکه کار کنترلی را انجام می دهد، از طریق پنل می توان مقادیر ورودی، خروجی و آلارم ها و… را مانیتور کرد و همچنین آنها را تغییر داد.

 

کنترلرهای C7 زیمنس نسبتاً قدیمی و Compact بوده و انواع مختلفی دارد که توانایی آنها با هم متفاوت است. از نظر عملکرد و قابلیت های  CPU این کنترلر، بسته به مدل ها و اوردر نامبر کنترلر تقریبا با CPU 314، CPU 315 یا CPU 315-2DP برابر است.

برای برنامه نویسی این کنترلر از نرم افزار SIMATIC Manager و جهت طراحی و پیکربندی پنل مانیتورینگ این تجهیز از نرم افزار WINCC Flexible استفاده می شود.

 

 

در ادامه قصد داریم خانواده SIMATIC S7 بررسی کرده و سری های مختلف آن را به صورت اجمالی معرفی کنیم:

 

 

PLC S7-200

S7-200 در سال 1995 همراه با دو سری دیگر این خانواده یعنی S7-300&S7-400 در کمپانی زیمنس تولید شد.

سری S7-200 در مدل های زیر تولید می شوند:

CPU 221 , CPU 222 , CPU 224 , CPU 224XP , CPU 224XPsi , CPU 226

بر اساس تعداد ورودی خروجی ها و ماژول های دیجیتال و آنالوگ، پشتیبانی از خروجی های سرعت بالا، شبکه های ارتباطی و… طبقه بندی می شوند.

 

 

226 که بیشترین تعداد I/O را پشتیبانی می کند، حداکثر تا 7 کارت اکسپنشن (که معادل 256 ورودی و خروجی) می باشد را می تواند پشتیبانی کند.

S7-200 اغلب برای پروژه ها و سیستم های کنترلی کوچک تا نسبتا متوسط که تعداد ورودی و خروجی های پروژه نهایتا در حد 150 تا 200 عدد باشد استفاده می شود.

نرم افزار برنامه نویسی این PLC ها STEP 7 MicroWIN  می باشد که محیطی ساده و کاربر پسند و درعین حال کاربردی دارد.

تولید پی ال سی های S7-200 در تاریخ 1 اکتبر 2017 متوقف شد و رسما جای خود را به S7-1200 داد.

 

 

 PLC S7-1200

خانواده پی ال سی های S7 1200 زیمنس  در سال 2009 و با هدف دسترسی به شبکه های اترنت صنعتی وشبکه پروفی نت و از همه مهمتر جایگزین شدن با پی ال سی S7 200 با قیمتی مناسب و اقتصادی وارد بازار شدند.

 

 

PLC های S7-1200 نسبت به PLC های S7-200 دارای عملکرد قوی تر و ظرفیت های اجرایی بالاتری هستند و توسط نرم افزار قدرتمندTIA PORTAL پیکربندی و برنامه نویسی می شوند.

به طور خلاصه اگر بخواهیم به ویژگی های بارز S7-1200 نسبت به S7-200 بپردازیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سرعت پردازش بالاتر و پردازنده مرکزی قوی تر نسبت به S7-200
 • سازگار با انواع شبکه های صنعتی
 • وجود پورت پروفی نت (PROFINET) بر روی تمامی مدل های این CPU. لازم به ذکر است که از پورت پروفی نت به منظور ارتباط CPU با رایانه، HMI و یا CPU های دیگر استفاده می شود.
 • وجود ورودی خروجی های آنالوگ بر روی برخی از مدل های این CPU ها
 • در سه مدل Fail safe، استاندارد و Siplus عرضه شده اند که ویژگی هر یک را در ادامه توضیح خواهیم داد.
 • و….

 

     S7-1200 استاندارد:

اکثر CPU های 1200 مورد استفاده در صنایع کشور از این نوع بوده و در کنار مدل این CPU ها فقط از حرف انگلیسی C به معنای Compact استفاده شده است و برای کاربرد های معمولی، انواع دستگاه ها، پروژه ها و فرآیندهای کوچک تا متوسط مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

CPU های استاندارد سری 1200 در مدل های

CPU 1217C ,CPU 1215C ,CPU 1214C , CPU 1212C ,CPU 1211C موجود می باشند، که با توجه به ویژگی های عملیاتی، تعداد ورودی خروجی، حافظه عملیاتی، سرعت پردازش، خروجی های سرعت بالا، برخورداری از ورودی خروجی های آنالوگ، تعداد کارت های اضافه شونده و … در کاربردهای مختلف ساده تا پیچیده مورد استفاده قرار می گیرند.

 

CPU 1217C قدرتمند ترین سری این مجموعه است، تعداد 24 عدد ورودی خروجی بر روی CPU قرار دارد، قابلیت پذیرش حداکثر 8 عدد کارت سیگنال ماژول (SM) را دارا می باشد، 2 عدد پورت پروفی نت بر روی CPU موجود می باشد و کلی ویژگی دیگر که باعث برتری این مدل از S7-1200 شده است. C 1215 در رتبه ی بعدی قرار دارد و به همین ترتیب الی آخر.

 

CPU 1211C ساده ترین عضو این خانواده است که 10 عدد ورودی خروجی بر روی خود دارد و قابلیت پذیرش ورودی خروجی توسط کارت های سیگنال ماژول (SM) را ندارد اما قابلیت نصب یک عدد سیگنال برد (SB) بر روی CPU دارا می باشد.

 

به منظور افزایش تعداد ورودی و خروجی های دیجیتال و آنالوگ، کمپانی زیمنس ماژولهای موسوم به سیگنال برد را در پی ال سی های سری S7-1200 ارائه نموده است که به اختصار SB نامیده میشوند.

 

 

سیگنال بردها دارای دو نوع دیجیتال و انالوگ می باشند .

مزیت سیگنال بردها این است که در صورت افزایش احتمالی ورودی و خروجی های دیجیتال و آنالوگ ( البته به تعداد محدود و کم) در حین انجام پروژه، دیگر نیازی به تغییر جانمایی تابلو و نصب کارت های SM نیست. لازم به ذکر است که سیگنال بردها بر روی قسمت جلوی سی پی یو نصب میگردد .

 

     S7-1200 Fail safe

در پروژه های حساس و فرآیندی که روند انجام فرآیند باید به صورت پیوسته و بدون توقف انجام شود، اهمیت این مدل از CPU ها مشخص می شود.

 

 

سی پی یو های ایمن در برابر خطا یا Fail safe در پروژه های نیاز به ایمنی و حساسیت بالا کاربرد دارند و در مدل های CPU 1215FC, CPU 1214FC, CPU 1212FC موجود می باشند.

مشاهده می کنید که از نظر ظاهری شبیه به مدل استاندار هستند با این تفاوت که حاشیه های زرد رنگ در طراحی این CPU مشاهده می شود.

 

     S7-1200 SIPLUS

این مدل سی پی یو های  SIPLUS extremeS7-1200 برای صنایع خاص و شرایط ویژه محیطی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

اگر بخواهیم به صورت اجمالی به برخی از ویژگی های این نوع از CPU بپردازیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاوم در برابر گازهای خطرناک شیمیایی، میعانات مخرب شیمیایی
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • مقاومت در برابر شوک ها و ضربه های مکانیکی
 • مقاوم در برابر قطرات آب،گرد و غبار و ریزگرد های شیمیایی
 •  قابلیت کار در گستره ی دمایی 40- تا 70+ درجه سانتیگراد
 • قابلیت نصب در ارتفاع 5000 متر از سطح دریا

 

 

PLC S7-300

پی ال سی SIMATIC S7-300 یکی از معروف ترین و پیشرفته ترین PLC های کمپانی زیمنس است که در واقع یک سطح بالاتر از سایر PLC هایی است که تا به الان به معرفی آن ها پرداختیم.

 

PLC های S7-300 در کابردهای خاص، صنایع بزرگ و دستگاه های حساس تر که تعداد ورودی خروجی های بالاتر و امنیت بالاتر و برخورداری مزایای بیشتری به نسبت مدل های قبلی مورد نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

CPU های سری S7-300 قابلیت پشتیبانی از حداکثر 32 ماژول ورودی خروجی که چیزی درحدود 1000 ورودی و خروجی می باشد را دارا می باشد و در پروژه های فرایندی نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

این نوع PLC ها در سری های کامپکت، ماژولار، ایمن در برابر(Fail safe) و SIPLUS تولید و به بازار عرضه شده اند.

برای مثال برخی از مدل های این CPU ها عبارت اند از

 CPU 312 , CPU 313C , CPU 314C , CPU 315 , CPU 317 , CPU 319 , CPU 315F,..

 

تا قبل از معرفی و عرضه نرم افزار TIA PORTAL، کانفیگ و برنامه نویسی این نوع از CPU ها صرفا با نرم افزار سیماتیک منجیجر(SIMATIC Manager) انجام می شد.

اما هم اکنون با هر دو نرم افزار می توان CPU های سری 300  را کانفیگ و برنامه نویسی کرد.

 

 

PLC های سری S7-300 تا پایان سال 2020 تولید می‌شدند و از ابتدای سال 2021 تولید این محصول متوقف شده است. اما زیمنس این اطمینان را داده است که تا 10 سال تامین تجهیزات جانبی و خدمات مرتبط با این محصول را پشتیبانی کند.

همانگونه که پی ال سی های 1200 پس از متوقف شدن تولید S7-200 ، جایگزین آنها شدند، پی ال سی های S7-1500 نیز پس از متوقف شدن تولید پی ال سی های S7-300، جایگزین این محصول خواهند شد.

 

 

 

PLC S7-1500

PLC های S7-1500 بصورت رسمی در سال 2013 به عنوان مکملی برای سری های S7-300 و S7-400 به بازار معرفی و عرضه شدند.

CPU S7-1500 جدیدترین و آخرین نسل CPU های کمپانی زیمنس است که در واقع با امکانات کاربردی جدیدتر و ظاهری متفاوت تر جایگزین سری 300 شده است.

 

 

یکی از تفاوت های ظاهری که S7-1500 نسبت به S7-300 دارد، نمایشگر روی CPU می باشد.

نمایشگر یا LCD روی CPU  قابلیت هایی از قبیل تشخیص خطا و نمایش خطا به منظور عیب یابی سیستم اتوماسیون را در اختیار کاربر قرار می دهد.

همچنین می توان به سرعت پردازش بالای S7-1500 نسبت به S7-300 و برخورداری تمامی مدل های این سی پی یو از پورت پروفی نت اشاره کرد و به طور کلی این CPU ها از نظر عملکردی قوی تر از سری 300 می باشند.

 

 

CPU های S7-1500 در سری های کامپکت، ماژولار، Fail safe و SIPLUS موجود می باشند.

برای مثال CPU 1511C, CPU 1515, CPU 1518, CPU 1518F, … چند مدل از CPU های سری 1500 زیمنس می باشد.

 

CPU 1511-1 PN کوچکترین و ساده ترین عضو خانواده S7-1500 است که یک پورت پروفینت بر روی خود دارد و برای کاربری های کوچک تا متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

CPU 1518-4 PN/DP پیشرفته ترین، قدرمند ترین، گران ترین و کامل ترین عضو خانواده S7-1500 می باشد که 3 پورت پروفی نت و 1 پورت پروفیباس بر روی خود دارد و در پروژه های بزرگ و سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

پیکربندی و برنامه نویسیPLC های S7-1500 با نرم افزار قدرتمند TIA PORTAL انجام می شود.

 

 

 

PLC S7-400

پی ال سی S7-400 یکی از قدرتمند ترین کنترلرهای کمپانی زیمنس است که کاربرد های فراوانی در صنایع بزرگ کشور دارد.

پی ال سی های S7-400 تماما ماژولار بوده و در سه مدل استاندارد، H(High availability)  و Fail safe در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

پی ال سی های S7-400 در مقایسه با پی ال سی های s7-300 سرعت پردازش بالاتر، ظرفیت ها و امکانات وسیع تری دارند.

در ادامه قصد داریم به صورت اجمالی مدل های مختلف S7-400 را مورد بررسی قرار دهیم.

 

     S7-400 استاندارد:

 

 

در این پیکربند، سیستم اتوماسیون تنها داراي یک پردازنده S7-400 بوده و در کاربرد های عمومی تر که فاقد محیط خطر زا است و همچنین قابلیت افزونگی یا “ریداندانسی” نیز مورد نیاز نیست، از این سری CPU ها می توان بهره جست. برای مثال مدل هایی از این CPU ها عبارت اند از:

CPU 414-3DP

CPU 418-3DP

 CPU 418-2DP

CPU 414-3DP

CPU 417-4

 

 

     S7-400H – High availability:

حرف H در این نوع سیستم ها معرف دسترسی پذیری بالا (High availability) یا افزونگی داغ (Hot Redandunt) یا Hot Standby می باشد.

این  سری از CPU ها در فرآیندهایی کاربرد دارد که در آنها توقف در فرآیند غیرمجاز است.

برای مثال در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، آب و فاضلاب، کشتی ها و ناو ها، تونل سازی و پروژه های حوزه انرژی و … از سیستم های ریداندات زیمنس استفاده می شود.

 

 

سیستم های H سیستم هایی هستند که با قابلیت افزونگی در سطوح مختلف سیستم کنترل (کنترل کننده، ماژول های ورودی و خروجی، شبکه و منابع تغذیه) به صورت رزرو همدیگر می توانند یک فرآیند یا پروسه ی کنترلی را کنترل کنند.

 

ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﻌﻤﻮل در سیستم های ریداندانسی زیمنس، از ﯾﮏ ﺟﻔﺖ CPU اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽﺷﻮد. ﮐﻪ در آن، ﻓﺮآﯾﻨﺪ ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ ﻫﻤﻮاره ﺗﺤﺖ ﮐﻨﺘﺮل ﯾﮑﯽ از آن CPU ﻫﺎ ﮐﻪ Master نامیده می شود، می باشد.

CPU دﯾﮕﺮ ﻧﯿﺰ که Standby نامیده ﻣﯽﺷﻮد، در ﺣﺎﻟﺖ آﻣﺎدهﺑﺎش ﯾﺎ آﻣﺎده ﺑﻪ ﮐﺎر ﺑﻮده و در آن ﻟﺤﻈﻪ ﻧﻘﺸﯽ در ﮐﻨﺘﺮل ﻓﺮاﯾﻨﺪ ﻧﺪارد. وﻟﯽ در ﺻﻮرت ﺑﺮوز ﻧﻘﺺ و خطا در Master، CPU ﭘﺸﺘﯿﺒﺎن ﯾﺎ Standby در زﻣﺎن ﺑﺴﯿﺎر ﮐﻮﺗﺎﻫﯽ وارد ﻣﺪار ﺷﺪه و ﮐﻨﺘﺮل ﻓﺮآﯾﻨﺪ را اداﻣﻪ ﻣﯽدﻫﺪ.

وﻗﺘﯽ در ﯾﮏ ﺳﯿﺴﺘﻢ ﮐﻨﺘﺮل، ﯾﮑﯽ از ﺟﻔﺖ ﮐﻨﺘﺮلﮐﻨﻨﺪه در ﺣﺎﻟﺖ ﮐﺎر و دﯾﮕﺮي آﻣﺎده ﺑﻪ ﮐﺎر اﺳﺖ، ﻣﺪ ﮐﺎري را افزونه یا Redandunt می گویند و زمانی که ﯾﮑﯽ از ﮐﻨﺘﺮل ﮐﻨﻨﺪه ﻫﺎ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﺧﻄﺎ ﻣﺘﻮﻗﻒ ﻣﯽﺷﻮد و دﯾﮕﺮی در ﻣﺪار ﻣﯽآﯾﺪ، ﻣﺪ ﮐﺎری را Single می نامند.

ﺳﺎﺧﺘﺎری ﮐﻪ ﺑﻪ اﯾﻦ ﺻﻮرت اﯾﺠﺎد ﻣﯽﺷﻮد را اﻓﺰوﻧﮕﯽ ﺳﺨﺖ اﻓﺰاري نامیده و ﻧﺒﺎﯾﺪ آن را ﺑﺎ اﻓﺰوﻧﮕﯽ ﻧﺮم اﻓﺰاري اﺷﺘﺒﺎه ﮔﺮﻓﺖ.

 

افزونگی سخت افزاری :

 • فقط با CPU های خاصی از خانواده S7-400 قابل پیاده سازی است.
 • عمل سنکرون سازی حافظه بین دو CPU از روش سخت افزاری و به واسطه ی ماژول های SYNC که با فیبر نوری بهم متصل اند انجام می شود.
 • قابلیت اطمینان بالاتری دارد و زمان جابجایی از سیستم اصلی به سیستم پشتیبان خیلی کوتاه است.

افزونگی نرم افزاری :

 • با CPU های خانواده S7-300 و S7-400 قابل پیاده سازی است.
 • سنکرون سازی حافظه ی دو CPU با برنامه نویسی بلوک توابع خاص و از طریق کابل شبکه (MPI-PROFIBUS-ETHERNET) انجام می شود.
 • قابلیت اطمینان آن به اندازه سیستم H نبوده و زمان جابجایی آن نیز به کوتاهی سیستم های H نیست.

اﻧﺘﺨﺎب ﺑﯿﻦ دو روش ﻓﻮق ﺑﺮ اﺳﺎس ﻧﯿﺎز ﻓﺮآﯾﻨﺪ ﺻﻮرت ﻣﯽﮔﯿﺮد. ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ در ﻓﺮاﯾﻨﺪي ﺧﺴﺎرات ﻧﺎﺷﯽ ازﺗﻮﻗﻒ، آن ﻗﺪر زﯾﺎد ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاري اوﻟﯿﻪ ﺑﺮاي داﺷﺘﻦ ﯾﮏ ﺳﯿﺴﺘﻢ H در ﻣﻘﺎﺑﻞ آن ﻧﺎﭼﯿﺰ ﻣﺤﺴﻮب ﺷﻮد. سیستم های H فقط با سری S7-400H قابل پیاده سازی هستند.

 

     S7-400FH (Fail safe):

ﺳیستم های اﺗﻮﻣﺎﺳﯿﻮن اﯾﻤﻦ در ﺧﻄﺎ Fail-Safe S7-400FH یک سیستم ترکیبی با مشخصه افزونگی و ایمن در برابر خطا می باشد.

این سامانه در محیط هاي پرخطر که نیاز به ایمنی بالا و افزونگی دارد، به کار گرفته می شود.

 

 

در نرم افزار TIA Portal  فقط PLC  های جدید و Fail Safe  (F) از خانواده 400 پشتیبانی می شوند و CPU های H و FH که دارای ویژگی افزونگی Redundancy  هستند توسط نرم افزار سیماتیک منجیر پیکربندی و برنامه نویسی می شوند و تاکنون در TIA Portal  پشتیبانی نمی شوند.

 

در پایان امیدواریم از این مقاله بهره کافی را برده باشید.

واحد آموزش – گروه صنعتی نوین کنترل

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!