آشنایی با اتوماسیون صنعتی

آشنایی با اتوماسیون صنعتی
آشنایی با اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون یا خودکارسازی کارها می تواند تفاوت بین شکست یا موفقیت را برای تمامی صنایع از واحد های کوچک تا کارخانجات بزرگ ایجاد نماید. اگر شما مدیر مجموعه یا صاحب کسب و کار هستید و یا می خواهید فعالیت صنعتی را در تراز بین المللی ایجاد نمایید، این مقاله می تواند شما را با اتوماسیون صنعتی آشنا نماید و پاسخ این سوال که « اتوماسیون صنعتی چیست؟ » را بیان کند.

 

 

از زمان انقلاب صنعتی در اروپا، همواره تلاش قابل توجهی در راستای توسعه تکنیک های موثر برای افزایش کیفیت و راندمان تولید، کاهش خطرات برای نیرو انسان، کاهش تعمیرات و نگهداری ماشین آلات و تجهیزات و … برای صنایع و کارخانجاتی که موتور محرک اقتصاد و تولید را دارند، صرف شده است.

 

 

به دلیل پیشرفت سریع تکنولوژی، کلیه سیستم های پردازش صنعتی کارخانجات، ماشین آلات، امکانات آزمایشگاهی و … از مکانیزاسیون به اتوماسیون تبدیل شدند. در یک سیستم مکانیزه برای کار با ماشین آلات به مداخله مستقیم انسان نیاز است اما اتوماسیون گامی فراتر از مکانیزاسیون است. در اتوماسیون صنعتی با کمترین مداخله ی نیروی انسانی، از دستگاه های با قابلیت کنترل بالا برای تولید کارآمدتر کارخانجات و صنایع استفاده می شود. در تصویر زیر یک نمونه سیستم مکانیزه را مشاهده می کنید که با دخالت نیروی انسانی مشغول به فعالیت است.

 

 

اتوماسیون اصطلاحی گسترده برای هر مکانیزمی است که به صورت خودکار اداره می شود و یا به بیان  دیگر خود گردان می شود. کلمه “اتوماسیون” از کلمات یونان باستان «Auto» به معنی “خود” و «Matos» به معنای “حرکت” گرفته شده است. در مقایسه با سیستم های دستی، سیستم های اتوماسیون از لحاظ دقت، قدرت، سرعت، امنیت و کارایی عملکرد بهتری دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 

اتوماسیون صنعتی در واقع استفاده از تجهیزات کنترلی همچونPC ،PLC ،PAC  و… برای کنترل فرایندها و ماشین آلات صنعتی با حذف هرچه بیشتر مداخله نیروی انسانی است. اتوماسیون صنعتی ارتباط تنگاتنگی با مهندسی کنترل دارد.

 

 

یک واحد صنعتی شامل مجموعه ای از ماشین آلات است که با فراوری مواد اولیه منجر به تولید محصول نهایی می شود. امروزه در کشورهای پیشرفته اتوماسیون صنعتی فرآیند تولید در صنایع و کارخانجات را بر عهده گرفته است و تصور یک خط تولید بدون سیستم های اتوماسیون بسیار دشوار است.

 

به طور کلی هر فرآیندی می تواند خودکار باشد. در مقیاس گسترده، این امر به طور چشمگیری، بهره وری و سودآوری را به حداکثر می رساند.

 

 

رقابت روزافزون در صنعت باعث شده که محصولات از نظر کیفیت و قیمت شکل رقابتی به خود بگیرند. برای افزایش کیفیت و راندمان تولید، کاهش خطرات و هزینه های تعمیر و نگهداری و … همواره مدیران صنایع و کارخانجات به دنبال راه کار های مختلف و موثر بودند؛ یکی از اقدامات قابل توجه و تأثیرگذار برای دستیابی به راه حل چالش های فوق، اتوماسیون صنعتی است. اتوماسیون صنعتی با در نظر گرفتن هزینه های تولید و طراحی، میزان کیفیت محصول، قابلیت اطمینان و تولید را افزایش می دهد.

 

یکی از مهمترین محرک های اقتصاد یک کشور، صنعت خودروسازی است از این رو رقابت در این صنعت از دیرباز تا کنون وجود داشت است در ادامه به صورت کوتاه تاریخچه شرکت خودروسازی فورد را با هم مرور خواهیم کرد.

 

یکی از صنایع سودآور و پربازده ایالات متحده در اوایل قرن بیستم، صنعت خودروسازی بوده است. از این رو تعجبی ندارد که صنعت خودروسازی برای افزایش تولید و سودآوری خود و همچنین استمرار موفقیت های خود در این عرصه اقدام به پیاده سازی و بهرگیری از اتوماسیون صنعتی نماید. اگر بخواهیم تاریخ خاصی را برای تحول صنعت و شکل گیری اتوماسیون صنعتی بیان کنیم، سال 1913 همان تاریخ می باشد!

 

 

در واقع 1913 را می توان سال پیدایش اتوماسیون صنعتی دانست. زمانی که شرکت خودروساز آمریکایی به نام فورد، خط تولید نیمه اتوماتیک خودرو را ایجاد کرد و تحولی شگرف در این صنعت به وجود آورد و در واقع نقطعه عطفی در صنعت خودروسازی شد. پیش از این همه چیز به صورت دستی انجام می شد و برای ساخت یک خودرو چندین مهندس و تکنسین باید ساعت ها وقت می گذاشتند تا محصول نهایی تولید شود.

 

 

پس از این رویداد مهم، تولیدات محصولات فورد در زمان مشابه به چندین برابر حالت قبل رسید و همچنین کیفیت محصولات نیز افزایش یافت. از این رو سایر شرکت های خودروسازی در کشور های دیگر نظیر آلمان و ژاپن نیز سریعا به اتوماسیون صنعتی روی آوردند. رقابت اصلی اتوماسیون در دهه 1980 آغاز شد و هدف اصلی تولیدکنندگان تمام اتوماتیک کردن کارخانجات و سپردن کل فرایند تولید به ربات ها و دستگاه های مختلف بود. و اکنون مشاهده می کنیم تمامی شرکت های خودروسازی  اتوماسیون صنعتی پا برجا هستند و خود را در رقابت با سایر شرکت ها حفظ نموده اند.

 

نمایی از کمپانی بنز از گذشته تا کنون

 

 

 

 

نمایی از کمپانی فولکس واگن از گذشته تا کنون

 

 

یکی از مهمترین سوالات در بحث پیاده سازی اتوماسیون صنعتی آن است که آیا اتوماسیون صنعتی زمینه ساز بیکار شدن نیروی انسانی می شود یا خیر؟

 

 

در ادامه به بررسی این چالش خواهیم پرداخت، چالشی که همواره در طی دهه های گذشته در سراسر دنیا مطرح بوده است.

پیشرفت های اخیر در زمینه رباتیک و هوش مصنوعی برخی از کارشناسان را در مورد منسوخ شدن نیروی انسانی نگران کرده است. حتی برخی با فرض کمبود فرصت کاری، خواستار درآمد اساسی جهانی هستند که دولت برای همه تأمین کند. اما اقتصاددانان دیدگاه کاملاً متفاوتی با سایر آینده نگران دارند.

 

 

هر چند دهه یکبار، پیش بینی های مربوط به “پایان کار” گفتمان عمومی را فرا گرفته و همواره نیز اشتباه بوده است. در اواخر دهه 1920، هنگامی که ماشین آلات کشاورزی در مزارع شروع به کار کردند، یک اضطراب عمومی، جامعه را فرا گرفت و در اواخر دهه 1950 و 1960 با نیمه خودکار شدن ماشین آلات در صنایع، مجددا این اتفاق تکرار شد. اما با وجود تعداد شغل های از دست رفته، کار همچنان ادامه داشت. و اکنون با گذشت چند دهه از استفاده گسترده از ماشین آلات مدرن و پیشرفته در صنایع از جمله صنعت کشاورزی شاهد آن هستیم که کشورهایی که در این حوزه به کندی حرکت کردند در بحث کیفیت و راندمان تولید محصولات کشاورزی با مشکلات جدی مواجه هستند.

 

 

شایان ذکر است که فناوری و اتوماسیون به طور مداوم روش کار را تغییر داده است. ربات ها و اتوماسیون به ما این امکان را داده اند که با تولید بیشتر و هزینه کمتر، کارایی صنایع را افزایش دهیم. شواهد نشان می دهد اتوماسیون اگرچه در کوتاه مدت تغییراتی را در مشاغل ایجاد می کند، اما  در بلند مدت باعث ظهور مشاغل جدید می شود.

ظهور ربات های مدرن، آخرین فصل از داستان فناوری است که جایگزین افراد شده است. پیشرفت های اخیر در هوش مصنوعی باعث شده که برخی آینده ای را که انسان نمی تواند کار پیدا کند، پیش بینی کنند. اما داده های فعلی نمی توانند این نتیجه را تأیید کنند؛ چرا که برای چندین دهه پیشرفت اتوماسیون قابل ملاحظه و مداوم داشته ایم ولی بیکاری مداوم و در حال افزایش نداشته ایم.

 

بسیاری از سازمان ها در تلاشند تا کارکنان خود را با مهارت های لازم برای ادامه حیات در فضای کسب و کار فناوری آماده کنند. و در این راستا اقداماتی از قبیل برگزاری دوره های خاص آموزشی، آشنایی نیروی انسان برای کار با ربات های صنعتی و CNC و … انجام گرفته است. در ادامه و برای جمع بندی این بحث به صورت خلاصه به این سوال که آیا اتوماسیون صنعتی باعث بیکاری نیروی انسانی میشود یا خیر ؟ خواهیم پرداخت.

 

اتوماسیون صنعتی در یک کارخانه نه تنها باعث بیکاری نیروی انسانی نمی شود بلکه جایگاه عملکردی و شغلی کارکنان را ارتقا می دهد.

یکی از نتایج شگفت انگیز اتوماسیون صنعتی آن است که باعث جلوگیری از انجام کارهای سخت و طاقت فرسا توسط نیروی انسانی می شود و امنیت فیزیکی و جسمی را برای نیروی کار به ارمغان می آورد.

 

اتوماسیون صنعتی در یک کارخانه باعث افزایش سطح شغلی و شکل گیری موقعیت های شغلی جدیدی همچون متخصصین برنامه نویسی، تکنسین های صنعتی، کارمندان و کارگران مربوط به بخش سرویس و نگهداری دستگاه ها و … می شود.

 

نکته حائز اهمیت که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم آن است که با شکل گیری اتوماسیون در صنایع و کارخانجات، نیروی کار باید همواره در حال آموزش، کسب تجربه و افزایش مهارت های خود باشد تا بتواند خود را با پیشرفت تکنولوژی و اتوماسیون همراه سازد.

 

 

چشم انداز بلند مدت اتوماسیون صنعتی

آینده اتوماسیون صنعتی و بکارگیری گسترده هوش مصنوعی در تمام سطوح از واحد های کوچک تا صنایع و کارخانجات بزرگ  بسیار درخشان به نظر می رسد. ربات های صنعتی آینده چند منظوره خواهند بود به طوری که می توان از ربات ها برای کاربرد های متعدد و پیچیده با دقت و سرعت بالا بهره جست. با اتوماسیون صنعتی، کارخانه های آینده در کیفیت محصول، راندمان و سرعت تولید، بهروری از انرژی و منابع انسانی کارآمدتر خواهند بود.

در مقالات بعدی به بررسی سلسله مراتب اتوماسیون صنعتی و برترین کمپانی ها در اتوماسیون صنعتی و جزئیات بیشتری از اتوماسیون صنعتی خواهیم پرداخت.

در پایان امیدواریم از این مقاله بهره کافی را برده باشید.

موفق باشید.

 

واحد آموزش – گروه صنعتی نوین کنترل

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

درباره ما


گروه صنعتی نوین کنترل با بهرمندی از هسته مهندسی در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای سیستم های برق قدرت،اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق فعالیت می کند.

ایمیل:NovinControl.Co@yahoo.com

تلفن: 55239280-9831+

پروژه ها


دستگاه های مولتی دریل
دستگاه های وایندر
خطوط ذوب ریسی
خطوط تولید استرچ متال
دستگاه های پاساژ
سیستم های بوستر پمپ

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه صنعتی نوین کنترل محفوظ می باشد.

error: Content is protected !!